Yer Altı Şehirlerinde Kalır Ebrashca

Yer Altı Şehirlerinde Kalır Ebrashca

Kapadokya’daki 3. günümüzde adı Yeşil Tur olan ve yer altı şehiri,muhteşem Ihlara Vadisi ve .. kapsayan bir turdu..Turda 15 kişiydik tek Türk biz olmakla beraber, diğerleri Japonlar ve Hintlilerdi..

İlk durağımız yeraltı Şehriydi.. Fazla kapalı sıkıntılı yerlerde kalamama özelliğimden mütevellit başta buraya girmekte tereddüt etsem de telefonla Semacığımı aradım” Ay deli  misin beee , oraya kadar gitmişsin gir gir bişeycik olmaz..Öyle düşündüğün gibi bir yer değil ” de-di..

Evet ilk dakikalar güzeldi, ferah ferah gezdik, vay anasını burada mı yaşamışlar? Anaaa burada mı yemek yapmışlar..

Ben tabii sorularımla rehberi tüketmeyi ihmal etmedim,

-Pardon buranın mutfak olduğunu nasıl anlıyoruz?

-Çünkü gördüğünüz gibi tavanlar is olmuş.

-(Sadece Cenk’in ve benim duyacağım şekilde ağzımın içinden ) Ayy Ceenk o zamanın kadınları da pismiş , baksana tavanlara leş..Yüzyıllar geçmiş hala is..

Dar yollardan geçtik, uzuuun merdivenlerden indik..En son durağımız tüp geçitten emekleyerek geçip mezarlıKları görecektik..

Ben cesur yürek hemen Cenk’in önünden girdim tünele.. Önümde bir kaç kişi ..derken şöyle arkaya bir bakayım dedim.. Arkamda Cenk ve uzuuun bir kuyruk.. Derken ben bir daraldım!!!

-Ayyyyyyyyyy Cenk bana geldiler ben gidemicem daha fazla!!!

Cenk daha “dur telefonun ışığını açıcam sana “diyemeden ,o daracık tüp geçitte nasıl geridöndüm, Cenk’in üstünden nasıl atladım , insanları ezerek nasıl geri çıktım  hatırlamıyorum..

Tek hatırladığım ben geri döndüğüm sırada Japoncukların çığlık çığlığa bağırmasıydı..Salaklar onlar bağırdıkça daha çok korktum zaten!?!?!?!?

Bağırdılar da benimle geri dönen olmadı.. Annemin yorumuna göre muhtemelen benim mezarlıkta bir şeyler gördüğümü sanmışlar..( Heh zaten bir de mezarlıkta “bir şey “ görsem daha neler yapacaktım kimbilir..)

Neyse kazasız belasınz çıktık yer altı şehrinden, sıra geldi Ihlara Vadisine..

Tek kelimeyle doğa harikası, muhteşem bir yer.. Ne yapıp edip görülmesi lazım!

Tur uzundu ,yollar uzundu, yürüyüşümüz, yemek yediğimiz restoran harikaydı.(Adı : Belisırma Restaurant yemekler çok ama çok lezzetliydi..)

Her şey güzeldi de ben şu  Japon kadına taktım..

Sırtında bebesi girmediği yer kalmadı..Benim giremediğim her yere girdi maşallah.. Yükseltilerden atladı, kayalara tırmandı..Sırtında çocuk varmış ,uyurmuş acıkırmış umrunda değil.. Bütün gün kadının arkasından söylendim.. Cenk’ten yüz bulamadım tabii..

Ihlara vadisinde ilerlerken restoranların bulunduğu yerde mola verdiğimiz sırada , Türk bir kaç teyzenin oturup ,bu kadına bakarak konuştuklarını farkettim.. Tırıs tırıs hemen yaklaştım teyzelere:

-İnanır mısınız bütün gün çocuk sırtında girmediği yer kalmadı

– A-aaa gerçekten mi??Allah bilir yer altı şehrine de girmiştir..

-Ay girmez mi herkesten önce koştu girdi..Biz olsak çocuk 10 yaşına gelene kadar kendimizi eve kapatır herşeyden mahrum kalırız..

-Ay çok haklısınız.. Sizinki kaç yaşında?

-Benim daha yok ama yani görüyoruz eşden dosttan.. (hangi eşimin dostumun çocuğu varsa artık..benim bildiğim yakın çevremde kimsenin yok da o an öyle demek icap etti herhalde..)

-Ama çok haklısınız bizim milletimiz çocuğa köle oluyor..

-Evet evet,bunun umrunda değil sabahtan beri çocuk aç ,yazık yani..Neyse size iyi tatiller diyip sırtımı döndüğüm an Cenkle gözgöze geldim..

Cenk: Çatladın di mi Ebrashca?? Kadının dedikodusunu yapamadın,saatlerdir ortadan çatladın..

Ben : Ay ne yapayım Cenk, sen de iyisin hoşsun ama hiç dedikodu yapılmıyo senle de.. Keyifsizsin biraz.. Neyse idare ediyorum ben de seni ..

O an Cenk hayata olan sorgulamasına çoktan başlamış,yüce Allah’ın O’nu, acaba  benimle mi sınadığına dair kafasındaki sorulara isyankar hallerle cevap arıyordu..

Üçüncü günümüz de yine tırmanarak, uzun yürüyüşler yaparak ,koşarak ve zıplayarak geçti.. Son gecemiz olduğu için birazcık buruktuk ama önümüzde koskoca 1 gün daha vardı.. Bir sonraki gün Avanos+Ürgüp 🙂

Herkese çok mutlu bir akşam, neşeli muhabbetler dilerim 🙂

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)