Valiz İçi Sorunsalı

Valiz İçi Sorunsalı

Üniversite hayatımı gurbet ellerde geçirmem sebebi ile ( gurbet eller = Ege Unirversitesi /Çeşme Allah’ım olmayanlara da nasiiip etsiiin amiiin 🙂 ) hayatımın en güzel yılları İstanbul-Çeşme arasında yolculukla geçti..Muhteşem üniversite yıllarının bana kazandırdığı en önemli şeylerden biri de muntazam bir valiz yerleştirme yetisi..(bak kurabiyeleri eşit ölçüde yapamayabilirim, ekmeği eşit dilimleyemeyebilirim, çorbayı kaskatı muhallebi gibi yapıp patates oturtmayı cumbalak sulu yapabilirim amma ve lakin valiz hazırlamak da üstüme yoktur.)

İddialıyım arkadaş, yani bu kısım sizi ne kadar ilgilendirir bilemem ama benim de hayatta yaptığım ender muntazam işler var ,bunlardan biri de valiz yerleştirmek.

(Valizin içini dedim dışını değil 😉 )

Velhasıl kamuya yararlı olmaya yemin etmiş, vergilerini düzenli ödeyen, sokaktaki yaşlı teyzelere, yavru kedilere ve bebek arabalı ablalara yardım eden,dilencileri tekmeleyen -ay pardon söylenmeden (!) nazikçe (!)  yol isteyen- iyilerin dostu kötülerin ebedi düşmanı,duyarlı vatandaş  Ebrashca size yararlı bilgiler aktarmaya devam ediyor..

Yazımın çıktısını alın, bavullarınızdan birinin içine atın , her bavul hazırlarken ve mübarek gün ve gecelerde ölmüşlerime bir fatiha okuyun bana yeter.Bir de eliniz değmişken “Yumurtaya can veren Rabbim, Ebrashca iyi kız sen onun da gönlüne göre ver ” filan gibisinden  söylerseniz kendisi konuyu biliyor nasılsa yardımcı olacağına eminim..

Tatil valizine gelince :

1-Bikini, şort,plajda afilli gösterecek plaj tunikleri (özellikle sırf naylon olanları tercih ederim ki kaşınmaktan gebereyim..),elbise,sandalet vs.. zaten tatile gitmeden bir ay önce bayramlık çocuklar gibi kendinizi donattığınız için yazmaya gerek bile yok..

2-Şapka ,bandana,eşarp vs.. tarzı kafanızı güneşten koruyacak şeyler.( beyniniz akar vallahi o gözleriniz şaşı-beş olur.)

3- En az 30 faktör koruyucu güneş kremi, güneş sonrası krem, olası yanıklara ,güneş altında ağız bir karış açık uyumalara karşı bephanten krem.(önce koruyucu ile yavaş yavaş bronzlaşın sonrasında zaten kakao yağı,havuç yağı vs.. kullanırsınız..Yok ben sabredemem hemen ilk gün yanıcam baa-ne derseniz Allah akıl fikir versin .)

(Kız Nalan, yeterince yandık mı sence? Kız yandık tabii, illa istiyosun ki akşam açık büfedeki ıstakozdan daha koyu olayım..Açık büfe dedin de şu minik adamı yutsam kimse farketmez di mi?)

4-En çabuk yanan kısım olan omuzları korumak için mutlaka plajda giyilecek bir t-shirt..(tamam canım öyle basit bişey diil pullu payetli de olabilir, aman havanız kaçmasın sakın, parlayın milletin gözüne gözüne plajda.)

5-Havuzdan/denizden çıktığınızda karışan zavallı saçlarınızı taramak üzere pufi bir tarak.Hatta katlanıp bir tarafı aynalı olanlar daha iyi olur..(Hem plajda  gün ışığında cildinizdeki kusurları daha iyi seçebilir,suratınızla tuhaf miminler yaparken  umuma açık alanda rezil rüsva olabilirsiniz..)

6-Plajda oyalanmak için iskambil kağıdı,benim gibi gözlem yapanlar için kalem kağıt, ya da şarjı yeter benim koçumun diyorsanız teknoloji harikası telefonunuz ve telefon türevleriniz  yeter de artar bile 😉 ( ya da C hiç biri.. Ben genellikle plajda oyalanmak için Cenk’i düştüğü pelte kıvamı halinden uyandırıp,rahatsız eder,pılını pırtını toplayıp plajı terk etmesine sebep olur, sonra da geri dönsün diye O’nu telefonla taciz ederim 🙂 )

(Geri gön Ceğğnk ?!)

7- Günün bütün sıcağını bedenen çekip akşamın hafiiiif serin rüzgarını hissetmek iyi güzel tabii de palmiyelerin hışırtılarının yoğunlaştığı, plajın kumlarınızın yüzünüze kadar vurduğu “oyş soğuk mu çıktı lo” dedirten gecenin serin hava dalgaları için bir minik hırka/ kot mont türevleri de işinizi görecektir.(bir üstteki cümleyi kuruyorsanız zaten o tatile gitmeyin , çevrenizi temiz tutun, çimlere basmayın.)

8-Elleriniz boş döneceğinizi bilseniz bile bir havalar suya atlayıp alakasız bir uçtan çıkmanızı sağlayacak şnorkel ve paletleriniz.Daha önce denemediyseniz mutlaka paletle yüzmeyi deneyin ,suyun altından nasıl hızlı gittiğinize inanamayacaksınız..(Ördeklerle acık empati yaa, bi düşünün bakalım bu paytaklar nasıl gider sularda.. Yok anam hep kendiniz..Hep kendiniz..)

(Bıktım turunculardan bu yaz mavi aldım bakalım hızıma yetişebilecek misiniz? )

Deniz tatiliniz için şimdilik bu kadar tüyo yeter.. Yani bak yazmasam kimsenin aklına gelmezdi (!) şunları valize koymak.. Peeh..Şimdi kapatmayın o valizi aklıma geldikçe yazıcam.

Şimdilik herkese neşeli günler, bavullar dolusu gülücükler 🙂

 

8 Responses »

  1. Ebrashca o kadar cok gülüyorum ki surekli allah razi olsun bu kiz beni cok gulduruyo diyorum. Ne guzel insansin yakin cevren cok sansli bence 🙂 masallah sana

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)