Tüketicinin Yanında Olan Değerli Mağazalar

Tüketicinin Yanında Olan Değerli Mağazalar

Bazı mağazalar tamamen tüketici memnuniyeti odaklı oluyor..İlgi alakadan başınız dönüyor..Bugünün en güzel haberi Swarowski mağazasından geldi..

Canım arkadaşım Sema düğün hediyesi olarak bana Londra’daki Swarowski mağazasından bir kolye almıştı. Düğünümden bir gece önce kaldığımız otelde “baaaak düğün hediyeeen “diye gösterdiği an aşık olmuştum kolyeye ama “sabreeeet yarın takıcam “demişti 🙂 1 gün zor bekledim neyse düğün günü taktı ve 1 ,5 sene  kadar boynumdan çıkarmadım..Sonunda aşkıma ve ilgime dayanamayan güzel kolyemin taşı düştü. (Yamuk ay şeklinde ve üzeri full taş doluydu..) Uzunca bir süre kutusunda sakladıktan sonra garanti süresinin bitimine 2 gün kala (tamamen tesadüf..) Kanyon’daki Swarowski mağazasına götürdüm ,aynı üründen yoktu maalesef ama biraz daha fark koyarak süper ötesi bir çift küpe aldım..Geçenlerde bir mağazada gezinirken küpenin biri düştü ve sapından ayrıldı 🙁 Garanti süresi çoktan dolmuş olmasına rağmen “amaaan isteyenin bir yüzü kara ” dedim ve yine Kanyon’daki mağazaya gittim ,en azından tamir ederler belki diye.. ” Ah efendim ne demek ne demek aynısından getirtiriz ” demezler mi? İşte biraz önce arayan ses ” yeni küpeleriniz geldi efendim mağazamıza buyrun “de-mez- mi?  ahhh ben şimdi hoplaya zıplaya gitmez miyim ?

Bu tip bir olayı Linens’te yaşamıştım..Evlenmeden 2 yıl önce bir nevresim takımı almıştım, evlendim 2 ay sonra tüylenme yaptı ..1 sene kullanmadım ve sonra Linens’e bir mail attım , bu tüylenmeyi  nasıl giderebilirim diye..(yani mutlaka bir çözümü vardır dedim..) Aaaa bir telefon hemen getirin istediğiniz ürünle değiştirin demez mi? Yani aradan 4 yıl geçmiş, gerçi sadece 2 ay kullanmışım ama sonuç olarak sorgusuz geri istiorlar ,n fiş ne fatura hiçbirşey yok yanımda..Gittim yeni ürünle değiştirdim ve aradaki fiyat farkını almadılar bile..Sonuçta bütün mağazaların internet sisteminde bütün alışverişler kayıtlı..Yardımcı olmak istedikten sonra her türlü oluyorlar..

Bir de şu olaya bakın; Oysho’dan bir ev pantolonu almıştım , eşofmanımsı bir şey. 1 kere giydim ve aynı gün paçasının delik delik olduğunu gördüm..Muhetemelen ürünün alarm etiketi delmiştir diye düşünüp gittim..Aman Allahım ürünün faturasında 4 gün önce alınmış olduğu belli olduğu halde , kasadaki hanımefendi bir bana bir elindekine bir de bilgisayar ekranına bakıyor.. Ne varsa ekranda.. Ve elindekini iki parmağıyla tutuyor sanki vebalıymışım da giyip geri getirmişim gibi.. ” Yaaalnız şöö sööliiiiim  (şöyle söyliyim) ben bunu geri alamamam bu giyilmiiiiiş ” dedi , “e giydim tabii, giydikten sonra dısarda farkettim delik olduğunu ” neyse karşılıklı saçmalamalar sonunda ” tamam ben bunu şimdi fabrikaya yollıcam , 1 ay içerisinde geri dönüş yaparlarsa sizi ararız” ?!?!?!?  .. Peki madem dedim , mağazanın içinde dolaşıyorum bakınıyorum filan kasadan bi ses ” Hanfendi yani söyledim ama size 1 ayı bulur ” ?!?!?!?!?? “E tamam sakıncası yoksa mağazanızda dolaşabilir miyim ? !!! ” dedim. Kızcağızın o gün ne derdi vardı , ilaçlarını mı almaya unutmuştu bilemiyorum ama insanlardan tiksindiği belliydi..Sonuçta bir yüzüme kusmadığı kalmıştı..Yani bukadar tiksinecek ne vardı anlayamadım..Üzerinden 3 gün geçti ve aradılar ” gelip ürünün yerine yenisini alabilirsiniz” diye.. Yani madem bukadar kolaydı beni niye gerdini değil mi?

Mağazacılık çok zor ve bir okadar itinalı olmayı gerektiren bir iş.Sonuçta mağazacıların da başına dert olan psikopat insanlar var..Aldığı kıyafeti bir kere giyip dolaşıp, geri veren ve bunu sürekli yapan ve mağazaca bilinen psikopatlar var..O psikopatı tanıdıkları halde rezillik yaşanmasın diye  hiç sesini çıkaramayan çalışanlar var..( Mağazacılıkta hayatını törpüleyen çok yakın bir arkadaşımdan dinlediğim çok hikaye var..) Böyle insanlarla uğraştıkları için sanırım normal şikayeti olanları da zorluyorlar diyeceğim ama bir işin bir oluru vardır..Neyse dönelim yine iyi işletmelere ,Korkmazdan aldığım küçük çaydanlık 2 ay sonra su damlatmaya başladı, ben olayı bir maille uzuuuun uzun anlattım , cevap olarak adresimi istediler ,ben de içimden ” mail denen bişey var cevabı mektup olarak yazacaklar heralde saflar” dedim.. Bu iyi niyetli düşüncemden hemen 2 gün sonra yepyeni sıfır bir çaydanlık geldi eve .. Ben tabii yine teşekkürler , teşekkürler..teşekkürler.. 🙂

Bir üründen memnun kalmadığınızda mutlaka şansınızı deneyin ,yazık okadar para veriyoruz , zaman harcıyoruz..Çözümü varsa neden mutsuz olalım değil mi?

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)