“Teyze ” diye yazılır , “Teyzoş” diye Okunur ;)

“Teyze ” diye yazılır , “Teyzoş” diye Okunur ;)

Benim teyzem aslan burcu olmasının etkisi ile , tamamen dışa dönük ve pozitif kişiliği ile , bu dünyaya iyilik yapmaya gönderilmiş , gönderilirkense fazla dikkat çekmesin diye sırtına kanat eklenmemiş nadide meleklerden biridir..Özeldir, kendisi insan değil gerçek bir melektir..

( Kına gecemden bir kare.. Soldaki annem , sağdaki Teyzem 🙂 Ne kadar masumlar değil mi? Kına gecemden bir gece önce üçümüz birbirimize girmiştik..Cici hanımlar siziii ,şimdi sorsan hatırlamazlar …)

Teyzem Trabzon’da yaşıyor ama bir ayağı hep İstanbul’da , bir eli de hep bizim üzerimizdedir..

Teyze yandım dersin teyzem elinde bir leğen su ile gelir..

Kız isteme, nişan ,düğün , kına , yemin töreni, diploma töreni ,gelin evi yerleştirme  gibi organizasyonlarda yiğenleri için mutlaka hazır ve nazır bulunur..Organizasyon günü belli olsun ,valizi çoktan hazırlanmıştır onun..

( Bu arada yiğeni olmanıza gerek yok, komşusunun çocuğu , arkadaşının yiğeni ya da bir akrabası olabilirsiniz…Hatta yakını olmanıza gerek yok yardıma , ya da ilgiye muhtaç olmanız yeter.. )

Telefonda ” Trabzon’da yediğim hurmalar ne güzeldi ” dersin ertesi gün iki kilo hurma kargoya verilir ,kapıya gelir..

Herşeyi abartı bir şekilde iyi yönünden düşünür..Teyzemin kafasına odunla vursalar , teyzem ” olsun kimbilir onların da ne sıkıntısı vardı o anda” der..

Bir bayram abimle ikimizin başımızda kavak yelleri estiği bir dönemdi sanırım , teyzemi aramayı unutmuşuz , akşam olmadan teyzem bizi arayıp , ” bu saat oldu aramadınız, dedim ki ben bu Muratla Ebrar’ın teyzesi değil miyim? beni niye aramıyorlar acaba?!” =) Teyzemizsin elbet , öyle bir hissettirmişsin ki iliklerimize kadar bizimsin 🙂 ( Bir sitem et , gıcıklık yap değil mi? yok yapmaz, hemen empati kurar ..)

Annemle birbirimize gireriz ,teyzem ayırır,ortalığı yatıştırır, sinirler dağıldığında ise kim haksızsa yüzüne, gözüne söyler.. Haklı olan bensem orada ortaya çıkar zaten ama annemin olmadığı bir an teyzem beni sıkıştırır ve ” kardeşimi üzmeye hakkın yok biraz alttan al sende ne var!? ” diye etimi çimdirmekten de geri kalmaz..

(Ebrashca tabii ki etkilenmez keyfine bakar 😉 )

3-4 ay önce annemlerin çok sevdikleri teyzeleri vefat etti.. Cenazeden sonra teyzem İstanbul’a geldi, bir akşam benim elim yandı , annemden daha önce hazırlamış olduğu sarı kantaron yağından yapılan karışımdan sürmesini istedim..

Annem yağı çıkardı bana sürdü, kapağını kapattı.. Baktıı ..baktıı..Teyzeme dönüp :

– Ayşe hatırlıyor musun rahmetli teyzem yapmıştı bunu.. Allahım gani gani rahmet eylesin..Nurlar içinde yatsın ..( Ve gözleri dolar..)

Teyzem aynı anda bir  yağa bakar.. bir anneme.. Donuk bir sesle ” İyi de onu ben yaptım sana teyzem diil ki ” ?!?!

-Aaaaa ay ben onu teyzem yaptı sanıyoruuuuuuuuum !!

( Yanılmışsın anneciğim senin teyzen değil benim ki yapmış 😉 )

Teyzem benim ve annemin evinin bütün ölçülerini bilir.. Kapı ölçüsü, pencere.. masa.. ” hayır ebrar senin mutfak masan 90 x 70 cm! ”

Bu detayları bilir çünkü mutlaka eliyle uğraşıp yollayacağı bir hediyesi vardır..

Hediye almada sınır tanımaz..Bir defasında anneme elektrik süpürgesi almıştı.. Bu anormal değil tabii.. Anormal olan , teyzemin taa Trabzondan uçakla gelirken ,elektrik süpürgesini 8 parçaya ayırıp bavuluna sıkıştırmasıydı.

Gece yarısı telefon çalar, teyzem ” ben geldiiiiim!! annen aratmadı  ama ben dayanamadım aradım.. Sürpriz yaptım sizeeeeeeeeee” ( enerjimi kimden aldığımı merak edenlere adres: Teyzeeem 🙂 ..) Tabii o saatten sonra evde dur durabilirsen 😉

Bugün benim teyzemin doğumgünü, şuan tabiiki evinde olması sebebi ile doğumgünü şenliklerini birlikte yapamıyoruz , ama buradan ona bu yazım hediye etmek istiyorum..Onu çok ama çok seviyorum.. Allah’ım onu benim başımdan eksik etmesin.. Canım teyzem , iyi ki varsın..

5 Responses »

  1. Benim 3 teyzem var üçü de dünyaya bedel:) hayatta onları birbirinden ayıramam..sanırım teyze sahibi olmak dünyanın en harika duygusu 🙂

  2. Ben de çiçeği burnunda bir teyzeyim , acaba bir gün benim yeğenim de beni böyle anlatır mı? 🙂 gerçi daha çok var okula başlayacak da.. aklı erecek de.. yazacak..:)

  3. Çok güzel bir yazı olmuş yaa.. teyzen de senin kadar tatlı belli ki:) sürprizlerle dolu insanlara bayılırım, keşke siz benim akrabam olsanız :))))

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)