Organik bir pazar gezisi ;Polonezköy :)

Organik bir pazar gezisi ;Polonezköy :)

Bu sabah uyanır uyanmaz güneşi görünce ,ekmeğimizi,simitimizi alıp soluğu annemlerde aldık 🙂 Kahvaltıdan sonra dooooğru Polonezköy’e..

Polonezköy’e giderken hayvan barınağına uğradık..Daha barınağın olduğu yere döner dönmez öbekler halinde köpekçikler bizi karşılamaya başlamıştı..Hayvanseverler ellerinde dev gibi leğenlerle onlara yem dağıtıyorlardı..

Barınağa geldiğimizde yüzlerce köpek arabayı sardı ,azılı hayvanseverlerimizden babam ,Gülşah ve Cenk aynı anda “ayyyy ne var korkacak” diye arabadan inmeleriyle  beraber kişi başı 35 köpek bizimkileri sardı,saniyede üstleri başları pati izi oldu..Babamın arabaya geri kaçışı izlenmeye değerdi…Cenkin sırtını görseniz köpekler sırtında horon tepmiş sanki..Gülşahcığımsa üzerindeki paltonun maddi değerini köpeklere bağırarak anlatmaya kalkınca ,zavallılar zaten hemen geri çekildiler..En az hasar Gülşah’ da oldu 🙂

Polonezköy  ; Kavacık’tan 14-15 km. süren Riva yolu üzerinde bulunan ,ben beni bildim bileli hiç değişmeyen ve değiştirilmeyecek olan şirin minik bir kasaba..(Herşey o kadar aynı ki ,tam meydanda bulunan çay bahçesindeki garson amcanın bile hiç değişmemiş olduğunu görmek tuhaf ..Hiç yaşlanmaz mısın be amca..) Bolca et restoranı,kahvaltı mekanları ve pansiyonlar olan ,tamamen yeşillik içinde bulunan bir yerdir..Genellikle etrafta atlar olur ve küçük bir ücret karşılığı çocuklar ya da gençler ata biner ve etraf gezdirilir.. (Biz küçükken babam atlardan en temiz olanını itinayla seçer ve bizi bindirirdi..Tabii ki yaşı sebebi ile hayattaki kıdemi benden 2.5 yıl fazla olan  abim atın tam üzerine oturur ve zavallı bana ise kalça kısmı düşerdi ..At yürüdükçe kalçası bir yukarı bir aşağı gider dolayısı ile ben de aynı şekilde bir aşağı bir yukarı giderdim..Tahtıravalliye binsem ancak bu kadar eğlencesiz geçerdi yani.. Bir de attan inince abim “ne kadar eğlendik di mi? ” diye sorduğunda ,o atın kuyruğuyla  abimin kafasına vurmak  isterdim..)

Polonezköy’de her yer yemyeşildir ve orman içinde çok uzun bir yürüyüş alanı vardır..

Mis gibi orman havası ve bol oksijen için harika bir yer.Buarada yürüyüş parkuruna giderken harika bir vadi vardır ,bugün şezlonglarını burada açmış güneşten faydalanan insanlar arasında bir de bir koyun sürüsü vardı..Aralarındaki küçük kuzuyu ne yapsak da kaçırsak dedik ama çoban teyzecik bize pek itibar etmedi 🙂 Aman ne var yani sevsek iki dakika..Yemiyecektik  kuzusunu ( gerçi pek de güzel yenirdi ya neyse  😉 ) Gülşah duymasın zira kendisinin hayvanlara olan düşkünlüğü malum..

(Kuzucuk okadar zıp zıptı ki fotoğrafını bile çekemedik..)

Buarada Poloneköy’ün değişmezleri arasında arıcılıkla uğraşan , hayatını bal üretimini ve arılara adamış bir beyefendinin  dükkanı var.Dükkanın adı “Arıcılık Müzesi ) Dükkan içerisinde kalite kalite ballar ve bal ürünleri bulabilirsiniz..

( Bal kaşıkları … )

Sorunlu akneli ciltler için kremler,antiseptik spreyler,normal ciltler için nemlendirici kremler bulmak mümkün.Birde sigara dumanını çeken ve evde koku bırakmayan el yapımı mumlar var..

Bol oksijenli yürüyüşümüzden sonra ,bu şirin gezimizi herzamanki gibi bal ürünleri alışverişimizle noktaladık..

Buarada hayvan barınağıyla ilgili detaylı bilgiyi internetten bulabilirsiniz..Köpekler arasında cins köpekler çok fazlaydı..Muhtemelen bir iştah alınıp ,bakılamadıktan sonra barınağa terk edilmişler..O kadar sevgi dolular ki hemen gelip kafalarını sürtüyorlar insanlara..Yemeğe doymuşlar zaten,restoran sahipleri ve insanlar  minibüsler dolusu yiyecek getiriyorlar..  Sahiplenmek isterseniz gidip pet shoplara fazla fazla paralar ödeyeceğinize bu barınağa uğramanızı tavsiye ederim..

Hepinize bomba gibi güzel bir hafta diliyorum..İstediğiniz herşey sizin olsun..Çat kapı sevdikleriniz evinize dolsun 🙂 İyi haftalar..

One Response »

  1. Sayende gaza geldim gittim gördüm , çok şirin bir yer..Bal ürünleri satan beyefendi çok ilgilendi ,sağolsun..Çok teşekkürler takipteyim Ebrashca 🙂

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)