Nişan ve Çeyiz Sorunsalı Üzerine..

Nişan ve Çeyiz Sorunsalı Üzerine..

Bu nişan düğün yazıları pek sardı galiba,geçen haftadan beri soruların ardı arkası kesilmiyor  🙂 Nişan törenimizle devam ediyoruz,

Efendim nişanınız evde olsun , dışarıda olsun farketmez, aile büyüklerinden hatırı sayılır biri (Törenimizdeki davetlilerin ehemmiyet sırasında göre dede olur, amca olur, enişte olur ,ya da babalardan biri olur  .. ) kurdelanızı keser.Bu arada gelin hanımın yamacında yine hatırı sayılır bekar genç kızlarımızdan kuzen olur, arkadaş olur -elinde gümüş tepsiyle hanım hanım durur. Tepsi içine konan makasın görevi büyüktür yalnıııııııııııııııız; sinir olduğum bir adet de şudur ,”ıman ifindim mıkıs kismiyöööö” (aman efendim makas kesmiyo!!!” ) Yani saçma sapan bir adet, makas kesmiyor denir kurdelayı kesecek olan zat-i muhterem den haraç alınır.Bu sıra da gelin hanım utancından yerlerde tabii..

Ayyyyyy şu adetler bitsin artık..Onca masraf var zaten bir de damadı gelini her gören elini açmıyor mu?!

-Makas kesmiyor denir el açılır,

-Pasta kesilecektir aptal garson bıçağı vermez ,elini açar

-Çalgıcısı gelir damada yapışır,yoldan geçen şarapçısı bile damada yapışır

-Kuaför bırakmaz ya kapıyı tutar ya gelin arabasının üzerine oturur??!?!?

Şu adetler bitsin mümkünse..Hadi esnafmış, hizmet verenlermiş bir derece diyorum ama akrabalardan bu işleri yapanlar insanı geriyor, bir arkadaşımın çeyizi alınmaya gelindiğinde dev kadar dayısı sandığın üstüne oturmuştu ?!?!

(Kafamda deli sorular ??????Tozpembe olan hayatım griye dönmeye başladı..  )

Bu tip şeylerle karşılaşmamak için mutlaka size hizmet verecek olan mekanlarla önceden görüşün gerekirse baştan biraz bahşiş verin ki bu tip rezillikler yaşanmasın.. (gerçi dayınıza yapacak bişey yok derin bir nefes alıp o anı sonsuza dek unutacaksınız :D)

Neyse nerelere geldik..Nişanımız takılır, güzel bir konuşma sonrası oyun havaları başlar ..Nişanınız hayırlı uğurlu olsun..Sabaha kadar tepinebilirsiniz ama esas uzun yolculuğunuz şimdi başlıyor.

Artık nişanlandınız tebrikler.. Halkayı taktınız sağ elinizin yüzük parmağına,oooh şimdi sizden rahatı yok.. Artık gönül rahatlığı ile çeyiz alışverişlerinize başlayabilirsiniz.

Şimdi kendinize güzeeel bir düğün hazırlıkları defteri alın ve önce güzel bir liste çıkarın.Mutfak başlığı altında bir mutfakta neler gereklidir bunları yazın, büyük şeyler mobilyalar beyaz eşya zaten alınır ,ama ufak tefek görünen ama esas bütçenizin büyük kısmını işgal eden minişler listelernirse çok daha kolay halledilir.

 

(E yani bir süre için o piskevitleri tüketmiyoruz, çünkü gelinlikle bir hipopotamus gibi görünmeyi değil kuğu gibi olmayı hedefliyoruz 😉 )

Defter tutmanızın en güzel yanı da eksikler tamamlandıkça kenarına çeltik atıp aldığınızı bir daha almamış oluoyorsunuz.. Çünkü aldığınız şeyler hep kapalı yerlerde duracağından karışıklık yaşayabilirsiniz.. Bir de bu defter düğün hazırlıkları boyunca sizinle olacagından alısveriş yaptığınız mağazaların, emlakçıların vs.. kartvizitlerini defterinize zımbaladınız mı, evlendikten sonra herhangi bir problem de hemen kartvizit sahibini arayıp istediğiniz gibi carlayabiliyorsunuz..

ÇEYİZ

Bir yandan alışverişler yapılır, bir yandan planlar projeler.. Bu arada evde de hummalı bir çalışma vardır.. Yıllarce el emeği göz nuru yapılmış ve sizin düğününüzle birlikte özgürlüğüne kavuşacak olan dantelleriniz 😉 (ağız burun kıvırmayın biraz saygılı olun,o sandıkta yıllardır sizin keyfinizi bekliyor zavallılar..) ,iğne oyalarınız ,fiskos sehpası örtüleriniz =)) (e fiskos sehpası mı kaldı anneanneee?!?! -Olsun yavrum beyinle oturup kahve içerken serersin 🙂 )

Çeyiz konusu açılmışken kendimle ilgili bir hatırayı da paylaşayım istedim,benim evlenme dönemlerimde teyzeciğim sağolsun bütün işini gücünü bıraktı bize yerleşti, annemle sürekli bir koşturmacaya girdiler,bir gün işten eve döndüğümde koskocaman bir örtü yere serilmiş ve benim çeyizlerim üzerine dökülmüştü, muhtemelen 300’e yakın havlu , bir o kadar dantel çeşitleri,annemle teyzem konuşuyor:

Annem : (Elinde bir havlu ve havlunun kenarındaki dantel neredeyse havlu kadar var..) Teyzeme döner : “Ayşe , sen bu havluyu kullanır mıydın?

Teyzem: AAA yok valla ben kullanmam.. (Ana?! Benim günahım ne??)

Annem: Ben de kullanmam.. Bizimki hiç kullanmaz.. Ayıralım..

Teyzem : Evet ayıralım. (Allah razı olsun.. ) 

Böyle bütün gece ayırdılar.. Ertesi gün işten döndüğümde çeyizler yarıya inmişti, bu defa bana bir görev yüklemişler “bu havluların arasından kullanmayacaklarını ayır..”

Eh madem böyle bir incelik yapıyorlar ben de oturup seceyim dedim, oturdum kalan havludan 6 tane ayırdım. Annemler o 6 taneyi almayacağımı sanırken , ben sadece içlerinden 6 tane alabileceğimi söylediğimde annemle teyzem :

(oyuu kıyamam pek sevimlilerdir 🙂 Soldaki annem ,sağdaki teyzem “hadi teyzem üzme beni bak senin için herşey…….. Bıdı bıdı bıdı..Gel de üz.. )

Çeyizler çok hassas konulardır, herhangi bir şakaya, dalga geçmeye uygun konular değillerdir, yıllarca el emeği, göz nuru şeklinde zaman harcanmış, ya da parayla satın alınmış – ki gayet pahalı şeylerdir- , anne-teyze ve anneanne üçlemesinin gururu, babaların sonnn derece anlamsız bulduğu şeylerdir.Siz yine de sesinizi çıkarmayın sandıkta yıllanacağını bilseniz bile kimseyi kırmadan ,bütün cici halinizle alın.İleride hiç kullanmadığınız bir çekmecede karşılaştığınızda , o dalga geçtiğiniz dantellerin sevgili annenizin , anneannenizin  ya da teyzenizin elcikleryle hazırlandığını farkettiğinizde  yüzünüzdeki gülümseme ile vicdani rahatsızlığınız paralel gidecektir..O yüzden çeyizlere laf yok 😉

Uzuuun ve yorucu ama bir o kadar da zevkli bir dönem başlıyor, nişanlılık dönemi ne kadar kısa sürerse herşey o kadar güzel oluyor..

Haftalık evlilik destek programımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız 🙂 Hayal ettiğiniz herşey düşündüğünüzden de güzel bir şekilde bir tepsiye konsun, kucağınıza sunulsun :)Neşe dolu günleeeer 🙂

 

 

3 Responses »

  1. Ebrashca o kadar haklısın ki şu bahşiş olayları insanı çileden çıkarıyor.. Hem kendi düğünümde hem kız kardeşimin düğününde sinirden küplere binmiştik..

  2. Çeyiz olaylarına koptum benim de aynen öyle oldu, ayıkla ayıkla bitmedi :))))))) Annem bile inanamadı neler koymuş öyle..

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)