Mutfakta Ebrashca fırtınası :)

Mutfakta Ebrashca fırtınası :)

Malum Cenk’in etobur kişiliği sebebiyle 3.5 yıllık evliliğim süresince evimde doğru düzgün bir sebze yemeği pişmemişir..Brokoli kısa,bodur  bir ağaç gibiymiş , Cenk Bey ağaç yemezmiş..Enginardan nefret eder, pırasadan tiksinir, kerevize öğürür, bamyaya kusar ( ay onu ben de sevmem ..) kabağı ayrıca sevmez, patlıcana kanı kaynamaz ,at kaçmaz torba düşmez ama Cenk bunlardan haz-et-mez! Dolayısı ile ben de evde  kendin pişir kendin ye yapamayacağıma göre , pişir tavuğu ,cızlat köfteyi , bandır sucuğun yağına vs.. derken yıllar böylece geçti..Sebzeden almam gereken vitaminleri, orada burada , çat annemde çut ev yemekleri yapan restorancı teyzelerde filan alıyorum.. Fakat artık evimizde de pişirmenin vakti geldi de geçiyor , o yemese de kendime yapıcam dedim, şööyle güzeel bir zeytinyağlı fasulye ne güzel olur veee iş çıkışı doooğru markete..

Annem gerekli talimatları vermiş olsa da sebze reyonunda envai çeşit fasulyeyi görünce aklım şaştı..Hangisi daha güzel pişer , hangisi daha lezzetli bilemedim.. Annemi tekrar aradım ama bulan beri gelsin.. Bende gözüme kestirdiğim ilk fasulye kasasından torbama doldurmaya başladım..

Yardım sever bir teyzecik yanımda durdu baktıı ,baktı.. Seçmeye başladı ..derken bana laf attı ;

– Cık ı-ıh bilmiyon sen bu işi…

– Çok mu belli oluyo 🙁  valla ilk defa alıyorum ..Güzel seçemedim mi acaba??

– Sağolasın bütün kart sebzeyi topladın,sittin sene pişmez onnar !

-E ben nasıl anlıcam hangisi kart ( buarada toplamışım en sırma upuzunları..)

-Bak bunnardan alıcen daha kısa ,daha ince daha toy bak bunnar..

-Ay onlar da pek ince kenar kılçıklarını nasıl soyucam onun?

– Ayol deli misin ne kılçığı , börülcenin kılçığı mı olur?

-Ay o börülce miydii? Ben fasulye bakıyorum????

(N’olmuş yani? Ha börülce ha fasulye değil mi ya.. )

Neyse sağolsun beni yaka paça bir fasulye kasasının önüne getirdi , ince uzun ayşe kadınlardan seçtirdi , sonra da ” hadi senin daha işin uzun ben gidiyom ” dedi ve koşar adım gitti 🙂 ” Teyze ben 6da çıkıyorum işten akşamları buluşsak?!!?! ” Çoktaaan uçtu gitti teyze beni mi bekler..

Eve döndüm , fasulyelerimi teker teker yıkadım..(ilk ya şimdi itinalıyım ,hepsi benim bebeklerim 😉 ) Cenk’in  leğende yıkanmış fasulyeyi görür görmez  raid görmüş karaböcek gibi aniden rotasını değiştirmesi görülmeye değerdi..

Neyse ben bütün gece ustalıkla zeytinyağlı fasulyelerimi pişirdim , yanına da bulgur pilavı ooooh hatta hızımı alamayıp kırmızı erik kompostosu bile yaptım 🙂 Heyt bee kim demiş Ebrashca mutfak işini sevmez diyee ..Yalnız fasulye piştikten sonra renginde bir tuhaflık ,sanki bir matlık vardı..Bir şeycik değil canıııım zeytinyağı koymayı unutmuşum, ilk deneme için gayet başarılıydım bence 😉 Buarada Cenk ‘in menüsü tavuklu noodle’dı , fasulyeyi ona teklif etmem bile hakaret sayılırdı..

Çok lezzetli bir yemeğin ağzınızda bıraktığı tat ,size verdiği mutluluk gibi, huzur dolu bir gün olsun..İşim çok stresli , ofis ortamı geriyor demeyin Allah cezalarını versin , takmayın ,kafanıza göre takılın 😉 İyi günleeeer 🙂

3 Responses »

  1. “haha !!! arkadaş seçimlerimde süperim en uyumlu tipleri yakalarım 😉 taze soğan diye bahçedeki pırasaları yolup getiren birinin arkadaşı nasıl olabilir ki………… !!!! =)))))”

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)