Mutfaklarda Esen Bu Fırtına da Kim Ola ki ?

Mutfaklarda Esen Bu Fırtına da Kim Ola ki ?

Cumartesi akşamı, düğünleri kırk gün kırk gece süren ,evliler kervanına davullarla zurnalarla gümbür gümbür  katılan ve düğün sonunda bir daha kendilerinden haber alınamayan çiftimiz Onur ve Elvan Çankaya çiftini evimizde ağırlayacaktık 😉 Şaka bir yana zavallılarımın başına gelmeyen kalmadı, düğünden bir kaç gün önce Elvancığımın kolu soba borusuna yapışarak ikinci dereceden yandı, yavrum o kadar güzel günlerin tadına varamadı acısından..Onun kolu geçti sonra da Onurcuğumun ayağı 3 yerden kırıldı..Gözü olanın gözü ..Her neyse şimdi saatime denk gelir kötü enerji yollamayalım..

Neyse maşallah şu an sağlıklarına kavuştular soluğu bizde aldılar 🙂 Cumartesi sabahı Elvanla Beşiktaş’ta buluştuk sahilde güzel bir kahvaltı ve ondan sonra da çarşı,pazar ,pasaj, cadde mağazaları ve  alışveriş merkezinden oluşan rotamızı başarıyla tamamladık.Bütün gün gezip ayaklarımıza kara sular inmesinin  özeti elimdeki minik poşette duruyordu. 1 toparlayıcı naylon çorap ve bir de dev fiyonklu ev tokası 🙂 Bu çok elzem (!) şeyleri bulduğuma pek sevindim.

(Zalimsin hayat.. )

 Yani bu performansla sabah buluştuğumuz saatte birer kazak başlasak akşama bititrirdik en azından yeni kazaklarımız olurdu :)İndirimlerden dolayı insanlar alışverişi çoktan bitirmiş mağaların vitrinlerini yiyorlardı..Bu nasıl bir tüketim.. Neyse eve kendimizi atıp çay çörek ,börek şeklinde koltuklara gömüldük..

Akşam içinse Cenk’den çoktan sipariş almıştık, “ebrashca tavuklu noodle yap lütfen lütfen lütfeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeen!!! ”

Bakalım bu favori yemeğimiz nasıl bir şeymiş ki beyimizin kalbine giden yolu zaptetmiş 😉 :

Tavuklu Noodle ( 4 kişilik )

Malzemeler :

Noodle ( çin eriştesi )

4 tavuk biftek (minik doğranmış )

yarım kutu mantar (mantarlar minikse bütün atılabilir ama büyükse doğranabilir )

1 kırmızı biber (jülyen doğrnamış )

1 Havuç (jülyen doğranmış )

3 kaşık Mısır

1 Yemek kaşığı sıvı yağ

Soya sosu

 Muhtemelen markası “Çan Çin Çon “olan Çin Eriştemizi alıyoruz.( Hemen her markette bulabilirsiniz.)

Önce Vog tavada tavuklarımızı 1 kaşık sıvı yağda çeviriyoruz. (Tavukları özellikle göğüs seçmiyorum çok kuru oluyor,ama dilerseniz göğüstende yapılabilir.)

(Bu arada fotoğrafı yakınlaştırınca anlayacaksınız ki Noondle’ın markası Çan Çin Çon değilmiş, “instant Chinese Stiled Noodle” mış..Ben de şimdi farkettim..Allah’a emanet yaşıyorum diyorum inanmıyorsunuz.. )

 Tavuklar suyunu salıp çekince ,üzerine mantarları , kırmızı biberi, havucu ve mısırlarımızı atıyoruz.Yine mantarlar suyunu salıp çekinceye kadar ara ara karıştırarak bütün malzemeyi pişiriyoruz.Mantarlar suyunu çekince ,yarım çay bardağı soya sosunu bardağın içine boşaltıyoruz.Bir yandan Noodle’ımızı kaynatmaya başlıyoruz.3-4 dakika kaynaması yeterli.Soya sosunu yedirerek karışımı karıştırıyoruz, malzememiz soya sosunu çekince artık eriştemizi de süszüp vog tavada hepsini güzeeeelce karıştırıyoruz vee afiyetle yiyoruz.

Yemekten sonra değerli misafirlerim için gündüz Beşiktaş’ta bir aktardan aldığım sahlebi yapmaya başladım.. Kış geldiğinden beri istediğim kıvamda sahlep bulamamıştım.. Sonunda saf sahlep imdadıma yetişti .Kilo işi satılan bu sahlepten alıyorsunuz, fincan başına 1 çay kaşığı sahlepi sütün içine döküyorsunuz,sonra Ya sabır Ya selamet diyerek başlıyorsunuz karıştırarak pişirmeye.. Çünkü maşallah pişmek bilmediği gibi bir de altını açtığınız an dibi tutmaya başlıyor, artık kolum kopmaya başlamıştı ki nöbeti Elvan’a devrettim.. Kızcağızın o an aklından geçenler eminim “benim burada ne işim var? Şu an evimde olup kocacığımla cicim aylarımı doyasıya yaşayıp marketten aldığım 5 dakikada hazır olan sahleplerden yapsaydıııım..Hay kafamaaa!!” şeklindeydi ama kibar kız ne de olsa çaktırmadı 😉

(hala pişmedi miiii?????Sahlep rengine döndüm ,ben piştim o pişmedi!! )

Neyse sahlep pişiyor ocak başında sizde pişiyorsunuz tabii, bu iş bizler gibi yeni yetmelerin işi değil daha çok evinize gelen anneninze , kayınvalidenize ya da teyzenize en şirin halinizle yaptırabileceğiniz bir şey.. Onlar sabır küpü maşallah.. İstemeniz yeterli,oldu bilin  😉

Pişirme işlemi bittikten sonra şeker koyup,(evet şeker de yok içinde ..) tarçınla servis yapıyorsunuz..

İşte marifetlerimi arka arkaya sergilediğim bir haftasonu da böylece bitmiş oldu..

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan, mağdurun yanında zalimin karşısında olan , vergilerini düzenli ödeyen , en ufacık bir kaldırım -yol bozukluğunda belediyeyi mailleriyle tüketen, istediği yapılınca ise belediyeyi teşekkürlere ve sevgiye boğan ,duyarlı vatandaş,vefalı arkadaş,iyi sayılabilecek bir evlat olan  Ebrashca bundan sonra yeni evlilerin ,ay bu gün ne pişirsem , ah ağır misafirlerim geliyor ne giysem , balayında nereye uçsam?Nişanımı hangi salonda yapsam sorunlarına yardımcı oluyor..İyi niyet timsali , yazarınız sizi aydınlatmaya devam ediyor 😉

Mutlu haftalaaaaaaar..

4 Responses »

  1. Ebrashca biz bütün ofis senin takipciniz, aramızda nişanlılar ,yeni evliler de var ,bugün noodle günü pişiricez bakalım kiminki güzel olacak :)Tarif tutmazsa yandınnn !!

    • @Nergis Ama saf sahlep hem sağlıklı hem de çok lezzetli ama sabır işi 😉
      @Sigortacılar Çok mutlu oldummm 🙂 Ofisinize konuk olayım yarın herkes pişirdiğini getirsin not vereyim ;)))

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)