Ma-aile iftarlar :)

Ma-aile iftarlar :)

Cumartesi günü pılımızı pırtımızı toplayıp, önde Cenk arkada ben  kayınvalidemlerin Yalova’daki evlerine gitmek üzere yollara düştük..Feribotta güneşe karşı harika bir yer bulup kuruldum ( Cenk kurtlu olduğundan bir sağa bir sola dolaşarak hem benim hem de oturan diğer vatandaşların fenalık geçrimesine sebep oldu.. ) Yanımda oturan anne baba ve zebellah gibi iri kıyım,30-35 yaşlarında  iki erkek kardeşten oluşan aile hep birlikte neşe içinde Bursa’daki yakınlarının cenazesine gidiyorlardı?!?!

(Hayır insanları dinlemiyorum , sadece kulak misafiri oldum.. Kulaklarım büyük ne yapayım? )

Kadın nasıl ölmüş , kimlere neler bırakmış amaaaan bir keyifli sohbetti ki evlere şenlik.. Arada telefonları çaldığında ise gayet mat bir şekilde telefonları yanıtlayıp,tam kapatırken ” ayy canııım ararım seni dönünce ” filan gibi gereksiz bir neşe ile de telefonu kapatıyorlardı..Dönüş yolundayken yine bu aile ile karşılaşsaydım ” hadi hayırlı olsuuuuun .. Gazanız mübarek olsun yoldaşlaaar ” diyecektim ama karşılaşmadık bir daha..İnsanları anlamak güç..

Eve vardığımızda daha iftara en az 8 saat vardı ama kayınvalideciğim sağolsun buzdolabından başlayarak mutfak tezgahı ve hatta mutfak  masasını bile yemeklerle doldurmuştu 🙂 Kimi pişmeye başlamış , kimi saatini bekliyordu.. Biftek, Köfte , zeytinyağlı fasulye, etli dolma, çorba,pilav, patates, peynirli börek ,salata , komposto …Aklıma gelmeyen neler vardır kimbilir..

Biraz hoş beş ve ay şuracıkta azıcık uzaniyim dememle birlikte 2,5 saat uyuyarak , ne kadar hamarat ve kayınvalidesine yardımcı bir gelin olduğumu bir kez daha göstermiş oldum..

İftar sonrası babamız bizi vınvın Yalova sahiline götürdü.. Bütün Yalova halkı torun tombalak sahildeydi, kafelerde oturacak yer kalmamıştı..Bu arada depremin izleri çoktan bitmiş ama dev taşlardan oluşan bir anıt yapmışlar.. Her taşın üzerine depremde ölenlerin isimleri.. Bazı taşlar baştan aşağı koskoca bir ailenin isimlerini taşıyordu..Bir soyadı altalta 9-10 defa yazılmış..Allah bir daha böyle acılar göstermesin..İsimler farklı..Büyük acılar yaşandı Yalova’da ama şehir yaşamı son hız devam ediyor..

Güzel sahil gezisi ve hızlı tempolu şehir gezisinin  ardından muhteşem deniz manzaramıza geri döndük..Ertesi gün klasikleşen balkonda manzaraya karşı  okey partisi sonrası yine Cenk önde ben arkada evimizin yolunu tuttuk..

(Cenk beni bekle ayol sıcaktan kafam yamulduuu )

Dönüşte sevgili kayınvalideciğimin bize verdiği yiyecekleri buzdolabına tepip , hemeeeen soluğu annemlerde aldık.. Bu gece ki iftar yemeği konukları sevgili abiciğim ve yingem olduğundan bu güzel davetteki yerimizi hemmennn aldık 🙂

Böylece bir haftasonu daha bitmiş oldu.. Pazartesi hepimize birbirinden güzel sürprizler getirsin.. İftar sofralarımız torun tombalak kalabalık , masalarımız envai çeşit yiyeceklerle ,bereketle ,bollukla dolsun.. Aileler hep bir arada olsun, iftarını yanlız geçirenler hiç telaş yapmasın, en azından gürültü kıyamet olmadan , tuzu uzat , pideyi yakala tarzı bağırışlar olmadan sakin yemeğin tadını çıkarsınlar 😉 Allah hepimizin dualarını kabul etsin.. Şimdiden hayırlı iftarlaaaar 🙂

2 Responses »

  1. ebrashca şu dileklerine bayılıyorum 🙂 hemen hızllıca okuyup acaba bu gün neler dilemiş diye bakıyorum 🙂 eline sağlık, bizim için dilediğin herşeyden allah sana 2 katını versin 🙂

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)