Ljubljana’yı Fetheder Ebrashca

Ljubljana’yı Fetheder Ebrashca

Şuan çoook uzaklarda Ljubjana’ya bağlı Domzale kasabasında bir otel odasındayım..Odada benden başka benim kadar büyük bir örümcekle birlikte kalıyoruz..Belliki bu sevimli arkadaş benden öncekini yemiş bana yer kalmamış Allahtan..

Kendisini ilk gördüğümde “anaaa bu ne be?!!? merhabaaa hellooo?!?” demem ve ardından bana bacaklarının birini kaldırıp selam vermesi Allah’ın bir lutfu olsa gerek.. Hayır öyle değilse döndüğümde psikolojik tedaviye ihtiyacım olacak..

Aslında otel genel olarak o kadar korkunç ki, bu örümceğe gelene kadar neler gördüm.. Sözde 4 yıldızı olan bu oteli kim denetliyor,bu yıldızları kimler vermiş bilemiyorum ama turizm bakanlığından değil de belediyeden aldıklarını düşünüyorum.. Belli ki belediyede görme özürlü bir arkadaş varmış,oteli fiziksel olarak görmek kısmet olmadan vermiş yıldızları.. Hayır gözleri görse bırakın yıldız vermeyi iskan vermez buraya.. O derece söylüyorum..

Girişte sizi şu sevimli (!) aslan karşılıyor gerisini siz düşünün..

Dekorlara gel Yarabbiii

Çocuk katili midir nedir sapık..Her tarafı bebek eşyalarıyla doldurmuş..Odadaki tablolardan bahsetmiyorum bile.. Birinde bir insanı parçalayan bir kaplan , diğerinde ise bir beyaz perde ve arkasına saklanmış bir adam resmi.. Yani illa git perdenin arkasına bak biri var mı diye?!?! Gittiğim yerde alışkanlığımdır mutlaka yatağın altına bakarım (neden?? çünkü sevimli abim çocukken hep “ebraaaaar yatağın altında biri vaaaar!!” diye korkuturdu beni de ondaaan..) , ama bu otelde yatağın altına bakmayı bırakın daha banyoya bakamadım..

Neyse ,bugün otele eşyalarımı yerleştirdikten sonra ,sevgili iş arkadaşım Manca beni alıp Ljbljana’ya götürdü..Sağolsun beni bütün gün çok güzel yerlere götürdü ama o kilise senin bu kilise benim dolaşırken son girdiğimiz kilisede bir cenazeye katılmamız bugün ki en iç açıcı (!) olaydı..Türk aklım ile çaktırmadan (!) fotoğraf çekmek istemem ,telefonun sesini kısmayı unutup şaaaak diye salonu inletmem ve insanların ters bakışları ve bana zırıl zırıl söylenmeleri ile Manca’nın elimdeki makinayı kapıp beni uygun bir dille (!) oradan çıkarması bir oldu..Hayır üzüldüğüm şey ,ağzı açık tabutu ,ve tepesindeki din görevlisini ve ağlayan insanları çekip ne yapacaktım acaba? Muhtemelen otel odasındaki korkulu dakikalarımdan sıkılıp ,”ayy dur azıcık da şu fotoğrafa bakıp korkayım,bugün az korktum” diyecektim herhalde..

          (Ülkenin sembolü ejderha.. Her taraf bunlardan dolu.. )

Manca’yla dolaşırken bir binanın içinden büyük bir tabloda Osmanlı askerlerinin yerli halkı hançerleyip kan revan içerisinde bırakılmış halde oldukları anlatılıyordu.. Utancımdan yerin dibine girdim..Bir de Manca demez mi “Süleyman’nın askerleri köylerimizi basıp kızlarımızı alıp “harem”ine kattı diye?!

Ana?! Kız sen nerden biliyorsun harem’i ,Süleyman’ı filan..Hikaye onlar inanma dedim.. Zaten kızcağız uzatmadı ama içinden “ya Avrupalı işte ,insanlar araştırıyor ,en azından ” diyorum..(Bir de ejderhayı sembol yapmışlar..Madem o kadar güçlüydünüz 2 tane (!) karabıyıklı pehlivanın hakkından gelemediniz mi??)

( Bu da ejderhanın arkadan görünümü..merak etmişinizdir (!) diye yayınlıyorum.. )

Sabah otelde zengin(!) kahvaltımı yaparken kahvaltıyı hazırlayan kadın Türk olduğumuöğrenince “HALVE” ne demek diye sordu.. Helva mı kahve mi derken 110 ayrı tahminde bulunduktan sonra kadının “Halve hal-ve! Hani Süleymanın annesi ,bu gece Süleyman için halve gecesi ” diyor ya de-mez -mi??? Meğer bizim Muhteşem Yüzyıl gavur ellerde oynar olmuş yaa ?!!! Manca’da oradan biliyormuş demekkiiii..

Yani zamanında ülkelerini basıp, tekme tokat kaçırıp ,hareme zenne yaptığımızı iddia ettiğimiz sanatımızıgidip tam yerine (!) satmamız gerçekten hangi zekai arkadaşın fikriyse kendisini tebrik ediyorum..Git Arap ülkesine sat ne işi var bu dizinin Avrupa’da.. Hatta Slovenya’da yazık..

Neyse oda arkadaşım örümcek hareketlenmeye başladı.. Hey allahım yarabbim..Karşı duvarda duran minik sineği yakalasana sıkıyosa.. stabil duranı herkes yer.. Hüüü lütfen beni yemeeeee ..Yorgunum.. Dişimde de bir ağrı bir zonklama sabaha Allah Kerim.. Hadi bakalım iyi uykular banaaa.. Zzzzzzzzzz…..

One Response »

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)