Kınalar Yakar Ebrashca :)

Kınalar Yakar Ebrashca :)

40 gün 40 gece sürecek olan düğünümüzün 2. durağı yani kına gecemiz dün geceydi..

Erkek tarafı olarak kınamızı,renkli tüllerimizi ve kuruyemişlerimizi alıp yollara düştük.. Kınamız Denizli’de Elvanların evinde 70 kişilik bir davetliyle birlikte yapılacaktı..Tabii ki sevgili kayınvalideciğim beni tuttuğu gibi yine kuaföre attı 🙂 (Her gün kuaförler ve şoförlü araçlar.. Ahh artık bu bohem hayata çok alıştım, İstanbul’a dönmeyebilirim ,ohh bee ne yemek yaptın derdi yok, hadi kızım kocan gelmiştir eve git ayıp derdi yok süslen püslen eğlen ,kalcem gari burlada  (meali= artık buralarda kalıcam  ) ve anneme sevgilerimi yolluyorum.. )

Denizli’ye vardığımızda biz kapıda Hürremciğim karşıladı pardon Elvancığım :

(Maşallah deyin vallahi kızın başına gelmeyen kalmadı nazardan çatlıcak kuzum benim..Onu daha sonra yazacağım..)

Bizi harika yemeklerle karşıladılar, Kemik suyuna etli nohut, pilav,mercimek çorbası kıymalı pide (muhtemelen adı kıymalı pide değildir yöresel bişeye benziyordu..Neyse sizin de anlayacağınız gibi homini ggırtlak sırf yedim tarif almak ,isim sormak hak getire..), ev yapımı turşu ve unlu irmik helvası..Ayy yazarken bile ağzım sulandı..Yaşasın Anadolu adetleri! (Annem sorar şimdi, burdayken aç mı kalıyordun diye, cevap bile vermiyorum peeeh.. )

Neyse yemeklerimizi bitirdik salona Denizlili teyzelerin arasına geçtik..

– Görümce mi ya bu cıbırcık gız? (sanırım zayıf çelimsiz demekmiş..)

-Yok gı eltimiş ya buu ..

🙂 Alenen dedikodum yapılıyordu, sonra biri gelip beni öptü “sen eltisin de mi gızıım , Elvan pek annatıveedi senii ” dedi 🙂

Oyun havaları çalmaya başladığında baştan pek bir nazlansamda ,önce süzülerek edalı edalı oynarken, sonra kendimi öyle bir kaptırmışım ki , bir ara lililililililililililililiiiiiiiiiiii diye zılgıt çeken kimmiş diye bakınırken kendimin çektiğini farketmemle kızlar dağıldı zaten..O an bizi fotoğraf makinasınyla çeken Cenkciğimin gözleri fal taşı gibi açılmış, “onu sen mi yaptın Ebrashca!! diye dehşetle bana bakıyordu..

Oynadıkça farkettim ben de daha neler varmış,Delilo delilo’da halaylar mı çekmedim ,Nanay güzelimlerde türküye eşlik mi etmedim ne ararsan var..

(Aylin şimdi bu fotoya bayılacak ,”Klasikleşmiş bir Ebrashca fotoğrafı” ,daha doğrusu “fotoğrafa girmeye çalışması” diye 🙂 )

Bu arada “nanay güüüzeeeliim naanaaay, nanaaay elleriin MALIII diye çemkirirken Cenk “ellerin malı değil o, ellerin yari Ebrashcaaa!! ” diye rutin düzeltmesini de yapmayı ihmal etmedi..

Kına yakılırken Onurcuğm bütün karizmasıyla “hayır ben kına filan yaktırmam elime “dese de kayınvalidem bütün otoritesiyle Onuru alıp salonun ortasına fırlattı 🙂 Onurcuum ne olduğum diyemedan Elvanla yanyana oturken ve kafasında kınalar dönerken buldu kendini 🙂 Gerçi yine de yaktırmadı ama en azından icabet etmiş oldu ,kibar çocuk ..

Kına yakıldıktan sonra  yine kendimi kaptırmış oynarken sahnede tek kaldığımı farkettim ,utancımdan o an oradan amaçsızca geçmekte olan bir teyzeye yapıştım ve karşılıklı oyamaya başladık..O esnada kayınvalideciğimde ayaklanmıştı zaten , zavallım ne yapsın baktı deli tek başına oynuyor eşlik edeyim dedi herhalde..

(Teyzelere yapışır Ebrashca 🙂 )

 Oyuna devam ederken bir gözüm Cenk’in fotoğraf makinasında bir gözüm oyunda derken Cenk’den bi ses “Ebrashca önüne bak, kameraya alıyorum ben poz verip durmaaa!! Ay anladık ne var .. Huyum bu poz vermeden yapamıyorum..

Bir ara koridorda takılırken Elvan’ın arkadaşlarından birinin yiğeni (10 yaşlarında var) Cenkle sohbet ediyor:

Cenk bana dönüp: “Ebrashca bak ismi Senaymış çok güzel bi isim, yaz bunu” ( daha çocuk yok ortada ama biz kız ismi topluyoruz ,varsa değişik bişeyler bana yazın , kediyim ya ben 3 ay doğururum maazallah isim filan yetişmez..)

Cenk: Canım nedir isminin anlamı?

Kızcağız: Sena övgü demek,

Ben : Ya,  Allah’a hamdü senalar olsun denir ya bilmiyo musun Cenk?

Cenk: Siz bilmezsiniz Ebrar müftülükte çalıştığından çok bilir böyle şeyleri..

İşte böyle eğlenceli bir geceydi..Kınalarımızı da yaktık, eğlencemizi de yaptık, bugün dinlenme günü,yarınsa büyük gün,DÜĞÜN! Hadi bakalım hayırlısı..(Daha yazardım da gitmem lazım kahvaltı hazııııııııııııııııııııııııııııır..Ahh bohem hayat…. )

 

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)