Kapalıçarşı -Sultanahmet -Mısır Çarşısı

Kapalıçarşı -Sultanahmet -Mısır Çarşısı

Bugün güneşli havayı görür görmez anne- kzı günü yapalım dedik 🙂 Beylerin yine her zamanki gibi işinin olması bizimde “işimize “geldi 😉

Ortak kararla Kapalıçarşı’ya gittik..Kalabalık o kadar anormaldi ki muhtemelen bütün İstanbul Eminönü-Sirkeci hattındaydı 🙂 Yani aklı olan cumartesi günü oralara arabayla gitmez..Yollar aşırı kalabalık,yolda park etme yasağı var ve otoparklar tamamen dolu..) Eminönünden yürüyerek Kapalıçarşı’ya çıkarken .Şark Han’a uğradık..Efendim Şark Han tamamen hediyelik eşya ve dekoratif şeylerle dolu bir han.. Piyasada gördüğünüz bütün hediyelikleri %30 daha uyguna bulabiliyorsunuz..Yok ben çeneme güveniyorum ,pazarlığım kuvvetlidir derseniz fiyatlar biraz daha düşebiliyor.. (Yeri: Eminönü‘nde, Mercan Yokuşu ‘da  Mahmutpaşa‘dan Tahtakale -Kapalıçarşı’ya çıkan yolda. Telekom binasının hemen yanında bulunuyor.)

(Bu ayaklı saatlerin duvar ve masa için olanları da var ..Çok şıklar minişler..) 

(Şu sevimli (!) objeleri de fotoğraflamak için çok aradım mı acaba?  )

(Eşiniz için değişik bir hediye olabilir  ,erkeklere hediye almak zordur ,seçenek yok diyenlere bir öneri 😉 )

Şark Han’dan sonra durağımız Kapalıçarşıydı.Herhalde insanın hayatta gezmekten bıkmayacağı tek yer Kapalıçarşıdır..Bilmeyenler için ,Kapalı Çarşı 500 yıllık ,tarihi taa Osmanlılara dayanan bir çarşı..İstanbul dışında olanlar için İstanbul’a geldiklerinde görülecek yerler  listelerinin başına yazmaları gereken bir yer..

Sokak sokak, kuyumcular,gümüşçüler, halıcılar,kilimciler,dericiler,bakırcılar,antikacılar,bol miktarda hediyelik dükkanı bulunan meşhur bir çarşı..İçindekiler tamamen Türk kültürüne ait şeyler..

(M.A.C. ‘ de bunlardan biri herhalde.. )

Şaka bir yana, bu tarihi çarşıda M.A.C ‘in ne işi var ? ..Türk çinisinin ,altınının,bakırının ,kiliminin olduğu tarihi bir çarşıda bu Amerikan markasının ne işi var? Bu arada ben bu kozmetik markasını son derece sever ve kullanırım..Kalitesine ya da mağazaya lafım yok ..Benim sorguladığım şey, bu çarşının yönetimi ya da bu dükkanın sahibi nasıl olur da bunu kabul eder..(Gerçi neden kabul etmesin ki..Adam aldığı kiraya bakar..) İnşallah bu çarşı da özünü kaybetmez..

Neyse,çarşıyı dolaştıkta sonra Sultanahmet’e çıktık..O kadar çok turist vardı ki ,bir ara yurtdışındayız sanıp havaya girdim..Onların arasında biz turist gibi kaldık 🙂

(Aya Sofia Camii )

(Sultanahmet Camii )

Güzel havanın tadını da bir güzel çıkarmış olduk..Cenkle de en az 2 ay da bir de olsa bu güzel yerleri geziyoruz..Her defasında başka bir şey keşfediyoruz..Cenk’in en büyük zevkiyse giydiği futbol formasına göre ,kendisine İngilizce ,İtalyanca ya da İspanyolca laf atılması ve kendisinin de aynı dillerde karşılık vermesi..Hayır ” Cenk abartma dediğimde ” Si sinyora !” demesi de ilginç..

Bu bölge tarihi ve turistik dokusuyla insanı içine alıyor..Tabii buralar bu kadarla sınırlı değil aynı bölegede hemen yürüme mesafesinde Topkapı Sarayı ,Yerebatan Sarnıcı ve daha bir çok tarihi yer var..Bu arada Topkapı sarayına giriş 20 TL ama müze kart alırsanız ( ki hemen bahçesinde çıkarttırabiliyorsunuz, 3 dakikada hazırlıyorlar ) o da 20 TL ve 1 yıl boyunca Türkiye’deki bütün müzelere ücretsiz girebiliyorsunuz..Yazın çok sıcak oluyor ama bahar da gezilecek harika yerler var..Çocuğu olanlar aman diyim çocukla gezilecek yerler değil ,birine emanet verin bir günlüğüne eşinizle ,dostunuzla kaçın …Hem açık hava hem de harika bir gün geçirmiş olursunuz..( Ne biçim İstanbullusunuz?! Hadi üşenmeyin planları yapın bakalım ,uzak değil gayet rahat ulaşım..)

(Bu turistik anne de benim tatlı anneciğim 🙂 )

Dönüşte her zaman ki gibi son durağımız Mısır Çarşısıydı..Ve yine herzamanki alışverişler yapıldı, Cankurtaran Gıda‘dan kahvaltılıklar,Malatya Pazarı‘ndan çifte kavrulmuş lokum ve kuruyemişler  alındı..Malatya Pazarının fiyatları İstiye Park vs.. AVM.lerden  biraz daha uygun fiyatlı..Ve itiraf etmeliyim daha çıtır ve taze..(Anneyle gezmenin  iyi yanı, nerde malın iyisi var gayet bilinir,bilinçli ,sağlıklı ve organik ürünler itinayla seçilir..Yani o Erzincan tulumunun gerçek bir keçi derisine sarılı olduğunu  görmem pek hoş olmadı..Efendim annem der ki orjinali buymuş,keçi derisinin içinde yapılırmış.. Bari tüylerini yolaydınız be .. Neyse ..Sineye çeker yeriz sağlıklıymış madem …Iğk..) Şaka bir yana Cankurtaran Gıda ‘daki kahvaltılıklar gerçekten birinci kalite ve taptaze..İsterseniz ayaküstü sandviç de yaptırabilirsiniz 😉

Bir cumartesi gününü de böyle geçirdik..Hepinize çok güzel bir pazar diliyorum..Pazarları aileyle kahvaltı günüdür davet beklemeyin çat kapı gidin 😉 (annemden inciler..)

2 Responses »

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)