Kalimera Samos :)

Kalimera Samos :)

Düğün akşamı eve dönüp kıyafetlerimizi çıkardık ,bir güzel masaya kurulduk ve gecenin o saatinde evde kalan düğün yemeklerini midemize indirdik. Ege düğünlerinin en sevdiğim yanı kaynasın kazanlar ,ooooh aç olan kalmasın yiyin gari aç kalmaan emi çocum edaları 🙂 Düğün yemeği öyle burdaki (yani şehirlerdeki) kalıplaşmış pilav yanına biftek, ya da ızgara tavuk vs.. değil , bildiğiniz kazanlarda kaynayan yemekler evde hatta evin önüne kurulan uzuun masalarda gelen davetlilere ikram ediliyor.. Yedirmeden göndermem bak and ettim yiyin kakın bakem şeklinde oluyor..

Ooohh gelsin bol etli nohutlar, keşkekler, tel tel pilavlar.. Ahh ah bak yakın zamanda düğünü olan varsa davet etsin beni koşa koşa gelirim yemeğe ay pardon düğüne 🙂

Yemeğimizi yedikten sonra yollara düştük ,Gelinimiz & damadımız ve biz.. Ne güzeldi.. Güzel arkadaşım benim..Nikah şahidi de kelime mi sen benim hayatımın şahidisin demişti bir konuşmamızda..Ayrı şehirlerde olmamıza rağmen hiç kopmadık..

Onlar Kuşadası’na balayı için otellerine giderken bizi de bir başka can dostlarımız İlknur ve Fatih çiftinin evlerine bırakacaklardı..(İlknur ve Fatih’i  şuradan hatırlarsınız)  Yolda devir teslim töreni yapıldı Fatih bizi sözleştiğimiz noktadan alırken tatlı çiftimize veda ettik ..

Ve tatilimiz başladı ..

Canım arkadaşım İlknurcuğum sağolsun odamızı hazırlamış, bir güzel hediyeler almış başucumuza koymuş,hatta gecen yıl gittikleri Barcelona’dan beni unutmayıp kalem magnet koleksiyonlarım için harika şeyler de almışlar. Onları da koymuş..

İlkgün birbirimize doyduk aynı akşam İlknurcuğumun doğumgününü kutladık..

Ertesi gün ise güzel bir fikrimiz vardı ;Samos Adası‘na gitmek!

Samos Adası Yunan adalarından, tam Kuşadası’nın karşısında olan ada.

Gidiş dönüş 40 Euro civarı bir ücret ödüyorsunuz + 15 tl yurtdışı çıkış fonu ile acenta tarafından alınan günübirlik vize ile sorunsuz gidebiliyorsunuz.Bizim pasaport ve vizelerimiz tamamdı , yalnız bir sorunumuz vardı Cenk’in pasaportunun vakti çoktan geçmişti canım benim hiç sorun çıkarmadan “tamam siz gidin bir kaç hediye karşılığında sorun çıkarmayabilirim ” dedi ve anlaştık 🙂 O çok eski bir arkadaşıyla buluşup anılarını tazelerken bir sabah 09:00 ‘da kalkacak olan tekne ile gidip 17:00’de geri dönecektik.

Cenk’den ayrılırken çok üzgündük, O’nu orada bırakıp gitmek pek içimize sinmedi, 100 kere sarılıp vedalaştık, arkamıza dönüp de free shop’a girdiğimiz an çantaları atıp denize koşan çocuklar gibi yehuhuuuuuuuuuuuuuuuuwwwww!!! diyerek gezi moduna girdik 🙂

Bu arada hergün 1 defa bu saatler arası yolculuk yapabiliyorsunuz.Yolculuğunuz 1,5 saat kadar sürüyor..Masmavi deniz üzerinden kuşları izleyerek denize dalıp giderek harika bir yolculuk yapabilirsiniz.. Biz İlknurcuğumla dedikodu yapmaktan doğanın bütün güzelliğini kaçırdık.. Ama olsun arada fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedik 🙂

fotoğraf

(Klasik Türk pozu /tekne hatırası -her nekadar teknede olduğumuz belli olmasa da 😉 )

Feribottan hemen indiğiniz yerde araç kiralama şirketleri sırayla görünüyor biz yoldaki görünenlerden değilde hemen ara sokaktaki Fatih’in tanıdığı yerden kiraladık. Araçlar 30-40 Euro civarında değişiyor.

Arabamıza atlayıp şıngır mıngır Yunan müzikleri eşliğinde 3 minik şehir mi desem kasabamı bir yerlerden geçtik..Adanın bitki örtüsü tamamen bizim Ege’mizin bitkiörtüsü..Her yer zeytinlik..Kısa bodur bitkiler ve muhtemelen yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçiyordur :)Evet bu yararlı coğrafya dersinden sonra gelelim yediğimize içtiğimize :

Image1- Birinci fotoğraftaki amca Orhan Gencebay’dan “severek ayrılalım”ı dinliyordu 🙂

2-Kızarmış peynir ,ama hellim gibi düşünmeyin çıtır çıtır muhteşem bir yemek; ismi “Saganaki”.( Sırf bunu yemek için bizimkiler sürekli adadalar. Yakında buraya yerleşirlerse şaşırmıcam )

3-Bildiğiniz haldır huldur yapılmış öğrenci salatası ,üzerindeki peynir çok lezzetliydi..

4-Kalamari= Kalamar 🙂

Restoranın adı : Manolis‘di. Yemekleri harikaydı, kalamar kızartma olduğu halde yağı hiç de ağır değildi.

Dükkanlardaki satıcılar çok sıcak ,açıkçası bu kadar insancıl olacakları aklıma gelmezdi.. Her gören “merhaba komşu” diyor, çat pat Türkçe konuşup “ay canııım” tepkilerimize sebep oldular..

Bu arada bilmeyenler için Yunanca dili Türkçe’den çok farklı olsa da isimler nesne isimleri bize azıcık (!) benziyor:

Fıstık= Fıstıki

Fındık=Fındıki

Çanta= Çantaki

Portakal= Portakali ( yok artık dediğinizi duyuyorum çok ayıp ne var sonuna i eklemiş almış bize ne değil mi?? 🙂 )

samoss

Sadece küçük bir caddesi ve karşılıklı hediyelik dükkanları var. Caddenin sonu sahile /marinaya açılıyor. Restoranlar burada yer alıyor.. Ondan sonra yemelere doyamıyorsunuz zaten 🙂

samos

Vee elveda Samos.. Biz günübirlik geldik ..Adada yapacak pek fazla şey yok ama kafa dinlemek ,yemek yemek ,manzara izlemek için harika..Plaja gitmeye vaktimiz kalmadı ama İlknurlar sürekli gittikleri için biliyorlar..Plajları harikaymış.(Evet o muhteşem yemeklerden yemeye ve denize girmeye gidiyorlar.. Ahhh bohem hayat.. Haftasonlarını Yunan adalarında geçiririm peeeh..)Günüüz erkenden bitti,bir daha ki sefere Cenkle gelip kalmalı yapmayı planlayarak Kuşadası’na geri döndük.Cenk bizi limanda karşıladı ,kollarını açıp bize doğru gelirken bize artist artis:

-Kalimera! Kalispera Ti kanis Kala ime  (Nassın abi? iyi misin ab?i iyi gördüm seni abi? gibi bişey söyledi galiba 🙂 )

O, bu şovu yaparken insanlar bizi izliyordu, muhtemelen Kuşadası’nda yaşayan gurbetçi bir Yunanlı, memleketten gelen karısını ve arkadaşlarını karşılıyor diye düşünmüşlerdir..

İşte böyle tatlı bir geziydi .. Gününüz eğlence dolu geçsin ,anaa ne güzel eğlendik lo diye siz inanamazken çok daha güzel şeyler olsun 🙂 Hadi bakalım iyi eğlenceler 🙂

4 Responses »

  1. :)Evet ben de büyük umutlarla gitmiştim ama pek fazla gezecek yeri yok. Ama yemekleri için gidilir,hem cok ucuz hem cok lezzetli.Bir de Mutlaka 1 gece kalınıp ada havası koklanmalı.Bir de plajları muhteşem.

    • akşamları serin olabilir belki ama gündüz güneş yakıcıdır muhtemelen. Ege olduğu için bizm kıyı şeridimizden (kuşadası-çeşme vs…) biraz daha sıcak olabilir. Şimdiden iyi tatilleeeeer 🙂 )

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)