Hayırlı Haber Verir Ebrashca :)

Hayırlı Haber Verir Ebrashca :)

Bu yeni yazımda hamile olduğunu ilk öğrenen bir Ebrashca bu doğaüstü (!)  olayı  yakınlarına nasıl haber verir hep birlikte görelim. 7 Yıldır evli olmamızdan mütevellit artık insanlar bizden öyle bir umudu kesmişti ki bize artık ” hayırdır çocuk düşünmüyor musunuz? ” sorusu yerine “ah canııım, emeklilik zamanları için yatırım hesabı filan açtırdınız mı? Şimdiden para biriktirmekte fayda var ” tarzından yaklaşımlarda bulunuyorlardı. Artık kimse bebekmiş, çocukmuş sormayıp bize acıklı gözlerle bakıyorlardı. Dolayısı ile kime bu haberi versek insanlar salya sümük ağlayıp ” rabbim sana şükürler olsun ” diye ellerini semaya kaldırır olmuştu 🙂

Testi yapar yapmaz önce halamı aradım. Halam Ankara’da jinekologdur. Kendisi yıllardır alıştı benim çocuklarla ilgili tavrıma, son olarak “Ebrar kedi almayı düşünüyor musunuz? E böyle boş eve gir çık ilerde yareniniz olur ” demişti =))

Neyse aradım: -Halacım! Müsait misin? Bir çift çizgi gördüm hayırlara gelsin 🙂 ehi ehi ehi.

-Ooo iyi iyi çok sevindim. Hadi bakalım allah tamamına erdirsin.  Tamam şimdi hemen kan testi yaptırıyosun. Sonra hemen bıdı bıdı… Şimdi kimseye söylee daha erken. (kadıncagız haklı, doktor olunca manevi kısmı atlayıp teknik kısma geçti acilen de bir sevineydik halam yaaww)

bunny-is-not-impressed

(anneme söylesem?? )

Aynı gün doktora gidene kadar çıtımı çıkarmadım. Çocuğumun babası olan Cenk beyefendisine bile söylememiştim henüz. Gerçi onun için başka planlarım vardı.

Doktor dönüşü, iş çıkış saati annemi aradım:

-Annecim evde misiniz?

-Evdeyiz evdeyiz. Ay Eboş yaa ben sana ne soracaktım, hani bi börek tarifi söylüyordun ya o gün, kaç yufkadan yaptın onu? (ana?’ anneme bak bana börek tarifi soruyo ) Bizim kızlar gelecek de ondan yapayım diyorum…sen anlattın ya geçende  bıdı bıdı bıdı… O böreği bıdı bıdı bıdı…..(ay anneee yoldayım diyorum, normalde telefondan konuşmaktan nefret eden annem dile gelmiş, bir börektir tutturmuştu)

Neyse eve geldim annem kapıyı açar açmaz: “Eboş o böreğin içine …bıdı bıdı….”

-Sana da meraba anneee…

-Kızım söyle tarifi de yazayım en güzeli.

-Annemmm hayatta börekten daha önemli şeyler var. Boşver böreği anneanne oluyosuuuun 🙂

-Ne?! Hadi be?? EBRAR BAK BENİMLE DALGA GEÇME HÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ (Evet ağladığını belki 1 defa kazara gördüğüm annem hayatında ikinci defa ağlamaya başlamıştı 🙂 içine atar anaaam çaktımaz kimselereee )

O sırada köşe odada namaz kılmakta olan teyzem birden seccadeyi  yere fırlatıp, kafasındaki eşarbı söküp koşa koşa geldi ağlayarak, başladık sarılmaya.

Grey-Puppy

(sevin mıncırın beniiii)

En son çocuğumun dedesi geldi içerden elleri cebinde: “hayırdır n’oluyo?  =)) Rahat babam benim 🙂

Sonra sırayla telefonu elime aldım aile içi haber salayım diye.

Abimi aradım.

Çaldı çaldı meşgule attı. Whatsapp’tan mesaj attı.

-Yoldayım Eboş şarjım çok az. Acil mi?

-Acil ulan ara! (çok saygılıyımdır)

-Alo nö vor söylööö!!! ( IYY GICIK YAAA )

-Dayı oluyosun haber vereyim dedim.

– A !  der ve sesini iyice alçaltıp “minibüsteyim şimdi, tepki veremiyorum ama çok sevindim!!!”

ve ardından whatsapp’tan mesajlar gelir ” gerizakalı, salak! aptal! manyaaaak çok sevindim kaç aylıkmış?”

hehehe

 

Aylin’i aradım:

Daha once hiç olmadığı kadar gıccık bir ses tonu ile:

-Efendim! (ama ses böyle yerlerde yani, sen de nerden çıktın gibi açıyo )

-Ne o ses öyle?? Bi haber verecektim modum düştü be!

-Aman öyleyim bugün n’oldu?? (kısa kes diyo yani)

-Yenge oluyosuuuun Aryoşa kuzen geliyooooo 🙂

-Aman Eboooooş ne diyosuuuuuuuun?!!??! çok sevindiiim yaaa.. Aryaaa duydun mu kuzenin oluyooo!! Halan hamileymiiiş 🙂 (Bir taraftan Arya tepki veriyo “gaaaa guuuuu bab-bab-bab-bab.  ” hala ” diyecen yavruuuum 7 aylık oldun halaaa tık yok!)

funny-animals-sticking-tongues-3

(banini anne dicim baba dicim hatta bakkal amca dicim ama hala dimiciiiiiim! Hazır değilim anla beni halaaağ! )

Bu arada Cenk işten geldi. Annemde olduğumu bildiğinden gelip beni aldı. Gündüzden dışarda yeriz diye konuşmuştuk aklım sıra orada söyleyecektim. Restorandan önce O’nu Kanlıca sırtlarında muhteşem boğaz manzarası gören bir yer var, oraya götürmek istedim. Çocukluğumda okulumuzun yoluydu orası ve hep benim çok sevdiğim bir yerdi. Yolu tarif ettim gittik.

-Tamam şimdi şuraya park et. Heeeh tamam. ( Bu arada biz ve bizden başka bir kaç araba şarapçılarla dolu bir topluluk İnanılmaz romantik (!) bi ortam yani ! )

-Cenk sana bişey söylicem.

-Bön bülüyorum küüüüüüü!

-Nerden biliyosun yaa! Abim söyledi dimi? Kesin hayırlı olsuna aradı ah yaaa!!

-Yok be

-Aylin?

-Hayır

-Annem? babam? teyzem??

-Ee Ebrashca benden başka herkes biliyomuş maşallah. (evet o konuda biraz haklı olabilirsin ama işten dönüş saatinle haberi aldım saat arası biraz vardı da ondan şaaptım yaniii )

fgwr

 (sen de planımı suya düşürdün amaa)

Meğer ben gündüz mesaj yazıp “akşam dışarda yiyilim mi hem konuşuruz” diye gayet resmi bir dille (artık nasıl bir heyecan içindeysem) yazınca aha demiş baba oluyorum. “Sen normalde – ay valla yemek filan yapamam dışarda takılalım dersin” diyo. (Yok be öyle mi diyorum ki?? Hımm buna çalışıciiim)

Sıra kayınvalidemlerdeydi. Onları özellikle Cenk’in geldiği saate bıraktım ki belki Cenk farklı yollarla söylemek ister diye. Neyse kayınvalidemi aradım ve herzamanki pozitif neşeli haliyle en güzel tepkiyi ondan aldım. “Anneciiiim ikinci kere babaanne oluyosunuuuuuuuz 🙂 “ayyyy Ebrarcıııım harika bir haber harikasınız!!!! harika !!! HARİKA!!! HARİKA!!! şimdi doğum ne zaman? herkese söyleyebilir miyim?? =)) Canım benim yaa e o da haklı artık insanların sorularından fenalık gelmiş belli ki söyliyeyim kurtulayım hepinizden modunda =)) Yok annem çok erken daha biraz daha geçsin…

Eltimi aradım.

Zavallım daha 2,5 aylık taze anne. Bir yandan bebeği yıkamaya çalışıyıor, bir yandan nefes nefese :

-Elvoooş n’ooluyo kız nefes nefese kalmışsın, depar mı atıyosun ehiehiehi

-Yok canım yaa Eliz’i yıkıyordum. ( hayat sana güzel tabii dalgacı Ebrashca, belim koptu burdaaaa!!) Önemli miydi Ebraşkacım sonra ben seni arıyım istersen. ( anam hepiniz mi gıcıksınız bugünnn! Bi kişi de güzel karşılasın beniiii)

-Önemli tabii kız, koy çocuu kenara bişe söylicem.

-A-aa o ne be, söyle bakiyim.

– Yenge oluyosuuuuun 🙂

-Neeee hüüüü Ebraşkaaaaa hüüüüü inanamıyoruuuum  hüüü ( tabii bu kadar ağlayan, bir – insanın annesi olur bir de -lohusa eltisi olur çok normal 🙂 )

1413916911449

-Bana bak Ebraşka zaten canım burnumda, sabaha kadar beşik salladım, kolik bebeğimin gazıyla uğraştım, yorgunum, uykusuzum hem sonra bıdı bıdı bıd.. ühü ühüüüü ühüüü gerçekten bak sen de yaşayınca hak vereceksin… sonra bıdı bıdı… vaktin var di mi? kusura bakma çok doluyum…

– Ihh cınııııım üzmi sin kindiniiiiiiii lohusasın ya şimdi sin undan bu… (Minik bir tavsiye lohusaların üstüne gitmeyin vallahi sizi bir hareketle yerler =)) )

İşte çekirdek aile olarak haberi böyle aldılar. Kayınvalidem dışında hepsi sözleşmiş gibi hiç olmadıkları kadar sevimsiz ötesi idiler ama tabii ki sonucu alınca hepsi özlerine döndü kuzular 🙂 heeh şöyle yola gel geniş ailem 🙂 Bugün daha bonkörüm herkese benden süt ve çubuk kraker!

 

11 Responses »

  1. Yorulmadım 3 kere çevirip çevirip okudum yazıyı bayıldım 😀 : D
    Aynı çevre baskısını yaşamış biri olarak, bebek geldikten sonra herkes ortadan kayboluyo benden söylemesi 😀

  2. Ih cınıııım üzmi sin kindini…..” Burayı anlayana kadar öldüm :))))) anlayınca da gülmekten öldğm tabii ki 😀 eskiden türkçe meal yazardın ebraşka 😀

    • =))) di mi tamam ozaman ; Türkçe Meali: “Ah canııım üzme sen kendini, lohusasın ya sen şimdi ondan bu” =))

  3. bir çırpıda mı okusam yoksa biriktirip uzun süreye mi yaysam bilemiyorum!! ama sabredemicem galiba =)) Bence en yakınlarına en güzel şekilde vermişsin haberi, ben aylarca saklayıp törenle açıklayanlara kızıyorum nasıl sabrediyorlar diye. Hayırlı olsun Ebrashca rengarenk bir anne olacaksın eminim.

  4. ama ne güzel haber vermişsiniz herkese 🙂 hiç abartısız bazen öyle şeyler anlatıyorlar ki dehşete düşüyor insan 🙂 hayırlı olsun.

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)