Gurbetteki yalnız kuşlar..

Gurbetteki yalnız kuşlar..

Sebzeli tavuk tarifinin altına yazdığım ” yalnızsanız   hatayı biraz kendinizde arayın ” sözü , yakınlarından uzakta okumak ya da çalışmak zorunda olan ya da evlenip başka memlekette yaşamaya başlayan bir kaç okurumuzun arı kovanından fırlayan arılar gibi üzerime çullanmalarına neden oldu :  )) Benim orada bahsettiğim yalnızlık, kurulu bir düzeni olan, aslında çevresi geniş ve ailesi yakınında olan , fakat yalnız kalan huysuz arkadaşlar içindi.

Uzakta gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu ben de çok iyi bilirim .4,5 Yıl Çeşme’de ailemden ,arkadaşlarımdan ayrı kaldım, sonuçta gittiğiniz yerde mutlaka ayrı bir çevre ediniyorsunuz hatta kendi memleketinizde edindiğiniz dostluklar kadar sıkı bağlar kurabiliyorsunuz, ama içinizde hep bir boşluk oluyor..Sonuçta annenizin yemeklerini özlüyorsunuz, üst kat komşunuzu ,annenizin tatlı arkadaşlarını..Mesela , hava çok soğuktur eve koşarak gelirsiniz, kapıda birbirinden şık ayakkabılar vardır , meğer  annenizin günü vardır o gün , evde birbirinden şık ve sevimli teyzeler, mutfakta bir dolu kek, kurabiye ,börek ve salata çeşitleri kalmıştır..Evin kendine has kokusu, yıkanmış tertemiz çarşafların kokusu,yatağın yumuşaklığı..Bunlar o eve yapışmış şeylerdir..Bambaşka bir ülkede sarayda da yaşasanız ,çok mutlu da olsanız o evin kokusu,anne evinizin sokağının görüntüsü hep bir başkadır..

O nedenle uzaktaki yalnızlara söylediğim bir şey yok yanlış anlaşılmasın lütfen,

Bahsettiğim yakınlarının değerini bilmeyenlerdi..Hani dedim ya o yazımda “dünyanın en güzel yemeğini yalnız yemek sizi sadece doyurur , ama ailenizle ,yakınlarınızla ,sevdiğinizle bir peynir – ekmek yemenin tadı bile başkadır ” diye.. İşte yakınlarınızın değerini bilin , kalp kırmak çok kolaydır , nasıl olsa beni bilirler deyip fevri davranıp şımarıklık yapmak insanları bezdirir ve sizden uzaklaştırır..Sürekli birileriyle tartışmalar, takışmalar yaşıyorsanız ,hep insanlar mı suçludur? Hep siz mi haklısınız? Anlayışlı olun ve lütfen empati kurun..

 

 

 

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)