GRAND TARABYA Oh Ne Ala :)

GRAND TARABYA Oh Ne Ala :)

Geçen hafta Mekanist.net’ten sevgili Elifciğim’den yine yeni yeniden bir davet aldım.(Buradan Mekanist.net yetkililerine sesleniyorum,yakında beni nüfuslarına geçirmek isterlerse hiç tereddüt etmeden evet der,enlemimi boylamımı hatta adımı bile değiştiririm, mekanistcan olurum hiç sorun değil yani şaapmayın.)

Yazıyı ağzım kulaklarımda yazıyorum çünkü dün akşam harika bir gece geçirdik.

Busefer ki davetimiz  Grand Tarabya otelinde yer alan Limani Restaurant‘a idi.

Otele erkenden varan sevgili Berryciğim lobide kendi cumhuriyetini ilan etmiş, puf koltuklara gömülmüş çalışanlar da sağolsun ilgilerini eksik etmemişler, gazete dergi mecmua ne varsa önüne sermişler,bizim ki yüzünde huzurlu bir gülümsemeyle karşıladı beni 🙂

Öncelikle oteli çok ama çok beğendim.Otelin eski halini eski Türk filmlerinden hatırlarsınız.Hatırladıysanız şimdi unutun çünkü yeni hali muh-te-şem!Efendim özel günlerde bana sürprizdir,jesttir,extra ilgidir yapmak isteyen birileri varsa gönül rahatlığı ile yapabilirler. İlgililere duyururlur.( ilgili=Cenk ) Hani derler ya kendinizi evinizde hissediyorsunuz diye yok valla evinizde bile böyle ilgi alaka görmüyorsunuzdur aha yazdım.Odalarını gezme fırsatım olmadı ama geçen hafta Gamze’den dinlediğim kadarıyla odadan bayağı Boğaz’ı  kucaklıyormuşsun.

Gelelim restoranımıza,çok şık bir balık restorantı,atmosferine bayıldım.Çalışanlar bir 5 yıldızlı otele yakışacak şekilde donanımlı, nazik ve ilgili.Herşey tadında anlayacağınız.

Yemeklerden en çok beğendiklerim hatta uğurlarında ruhumu teslim edecekken son anda servis yapan arkadaş tarafından kurtarıldığım  favorilerim şöyle:

1-Tuzda balık.

fotoğraf

Tuzun içinde pişiriyorlar ,lime lime oluyor löp löp yiyorsunuz 🙂

2-Balık kokoreci

Balık etini tereyağında çevirip ,bol baharat katıyorlar çok ama çooooooook lezizdi.Kokoreçe olan düşkünlüğüm malum

gerçekten çok beğendim.Yemeğin yanında ikram edilen mısırlı yeni pişmiş yağlı ekmek de lezzet bombasıydı. (mısır ekmeği değil;mısırlı ekmek 😉 )

Tatlılardan;

İrmik helvası,vişne şerbetli ayva tatlısı,balkabağı kremalı profiterol,toblerone’lu cheese cake,baklava ve fıstıklı sarma arasından favorim irmik helvasıydı! Çok ama çooook lezzetliydi.

fotoğraf+..

Şefimiz Erdal Bey masamıza ziyarete geldiğinde kendisini sevgiyle kucakladık 🙂 Hatta berry eve götürcem bana ne diye tuttursa da son anda ikna ettik 🙂

Fiyatlar Boğaz’daki diğer balık restorantlarına nazaran  biraz daha pahalı ama ortamın nezihliği,yediğinizin kalitesi ve lezzeti göz önünde bulundurulursa normal  gelebilir.

Harika bir geceydi,sevgili mekanist.net’e ve Grand Tarabya oteli çalışanlarına çok ama çoook teşekkür ederim…

Bu arada bana sürekli bu mekanlara nasıl davet aldığım soruluyor,benim neden aldığım malum, bir oturuşta bir kuzu yiyebilitem var -şaka 😉 ama siz de böyle davetler almak istiyorsanız mekanist.net’e üye oluyorsunuz, gittiğiniz restoranlarla ilgili gerçek yorumlar yazıp resimlendiriyorsunuz. Ne kadar aktif olursanız site içerisindeki popüleriteniz artıyor vee bu tip davetler alabiliyorsunuz. Bak bu tüyoyu da kimseye vermem 😉

Dönüşte Cenk evde poflayarak beni bekliyordu. Yok efendim o aç kalmış evde hiiiiç bişeycik yiyememiş,ben de bir vicdan yaptım hadi dedim gireyim mutfağa gecenin o saatinde sefkilime bir jest yapayım… Ohooo beyfendi kavurmalı yumurta yapmış yemiş,üzerine de ekmek kadayıfı yemiş. Çöplerini görmesem  kederimden ölücem.Üç kağıtçı Cenk işbaşında diye yeni bir yazı dizisi hazırlıyorum çok ses getireceğine eminim 😉

Neşe dolu akşamlar,çok mutlu olun böyle tam uykuya dalarken kendi kendinizi Şaban gibi gülerken bulun 🙂

İyi uykulaaaar:)

6 Responses »

  1. =)))Kavurmalı yumurta =)) bence Cenk’in menüsü senden daha iyiymiş, bir de üstüne kadayıf 🙂 afiyet olsun her ikinize de.

  2. otelin tanıtım broşürlerini görmüştüm odalar hakikaten harika görünüyor. Geceliği ne kadar acaba?İstanbul’a bir geldiğimizde uğramak farz oldu 🙂

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)