Fall in Love with Cappadocia..

Fall in Love with Cappadocia..

Ljubljana’dan (sağ salim)  döndüğüm akşam erkenden yattık çünkü sabah 06:00 uçağı ile Kapadokya’ya gidecektik!

Aylar öncesinden benim doğumgünüm için Kapadokya’ya gitmeye karar vermiştik,önce Sinem duydu gideceğimizi ;

“Ayyy n’olur beraber gideliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim!! Ben çok istiyoruumm orayı görmeyiiii!!!” tamam dedik 4 kişi olduk,

ardından sevgili Zehra duydu , “ay Ebrashca n’ooolur biz de geleliiiiiiiiiiiiiim!! ”  yehuhuuuu dedik 6 kişi olduk..

Sonra Aylin duydu gideceğimizi “Muraaaaaat ?!?!?! Nolur biz de gidelim bak gecen defa görmediğimiz yerleri görürüz belkiii!!!”

Olduk 8 kişi.. Derken gitmemize 2 hafta kala Sinemler ev aldı bütçe daraldı, Zehra ameliyat oldu “ay yok ben gelemem öyle sargı bezleriyle sonra resimlerde nasıl çıkarım?!?! dedi, Aylinle abimin kedisi hamile kaldı falan filan derken  2 kişi kaldık ?! Eh madem dedik ve yollara koyulduk..

Biz biletleri İstanbul Kayseri olarak aldık. Kayseri de inip otelin shuttle servisi ile 1 saat süren bir yolculukla otelimize vardık.(Bilgi için : İstanbul’dan Nevşehir’e de uçak var ve Nevşehir-Kapadokya arası çok daha yakın)

Göreme de geçen yıl Sema ve Gamze’nin kaldığı ve anlata anlata bitiremedikleri Flingstones Cave Hotel’de kaldık..

(Odanın içinde kendi hamamı var 🙂 Kahvaltımız da pek otantikdi)

Otelimiz Göreme’deki diğer oteller gibi mağara tipi odaları ve dıştan konak görünümü ile tamamen Göreme’ye ait hissettiriyor..Ben birden havaya girip “ayyy ne güzzel asmalı konaktaki Baharla Seymen gibi olduk” derken, Amerika’dan ithal tamamen batı emperyalizminin yetiştirdiği nadide insan Cenk “Mr. and Mrs. Smith olmayı tercih ederim “dedi..(Angelina Jolie’ye benzerliğimden (!) ötürü böyle düşündü sanırım..)

Kapadokya gerçekten bambaşka bir dünya.. Geçen sene sevgili tur rehberi arkadaşım İlknurcuğum konu açıldığı sırada “ay Ebraaar Mısır’a İtalya’ya gideceğine önce git Kapadokya’yı gör!! Bu zamana kadar nasıl gitmedin?!?!?!?!”  diye söylendiğinde aslında neyle karşılaşacağımı az çok tahmin etmiştim..Gerçekten bambaşka bir dünya.. Oluşumların aralarında gezerken biri “aha Dinazor geliyo ” dese şaşırmazsınız .. O kadar içine alıyor ki sizi..

Şimdi sanat güneşiniz, gönüllü tur rehberiniz, doğasever, hayvandan kaçar, taşa toprağa takılır yolları şaşırır,yol bilmez iz bilmez ,ailenizin Lara Croft’u Ebrashcanızdan size bazı tüyolar geliyor :

Göreme tam merkezdeki Hitchhiker Bike ‘dan bisiklet kiraladık..

Bisiklet ile gidilebilecek yerleri otel resepsiyonumuzdaki sevgili Mehmet bize harita olarak gösterdi, yerleri işaretleyip ,haritaları elimize tutuşturdu..Göreme’ye 2 km. uzaklıkta olan Çavuşin ve 4 km. uzaklıkta olan Paşabağı’na gittik.. Otoyoldan dümdüz aşağı doğru gittiğinizde zaten tabelalar sizi yönlendiriyor.. Yollarda at çiftlikleri, yine minik tepeler, oluşumlar harika manzaralar eşliğinde Çavuşin’e varıyorsunuz..

Çavuşin’i bitirdikten sonra otoyoldan değil  de arkadan toprak yoldan ilerleyerek Paşabağ’a geliyorsunuz…Paşabağ’da ücretsiz bir açıkhava müzesi var..Bir de yatıp yemekten dev kadar olmuş bir deve.. Fotoğrafını çekmek isterseniz sahibi olan abi peşinizden kovalayıp para istiyor 🙂

 

Burada gezip efor sarfediyor ve orada bulunan minik kafede taze sıkılmış nar ,portakal vs.. içebilirsiniz..

Bu arada Kapadokya’da fiyatlar inanılmaz makul..Esnaf çok düzgün.. Şu çok ünlü tatil beldelerimizdeki gibi hava bin beşyüz değil.. Nereden çaksam da kazıklasam demiyorlar.. Kendi aranda nereye gitsem diye konusurken bile bir dükkan sahibi hemen yanınıza gelip bak yavrum şurdan yukarı tepeye çıkın gün batımını izleyin gibi size yol gösteriyor..

Tatilimizin ilk günü Cenk’in sözünden hiç çıkmayarak gayet uyumlu bir tatil arkadaşı oldum ve kazasız belasız ilk günümüzü atlattık.. Ama Ebrashca bu olaysız olur mu? Yarın Balon turu ve bir sonraki gün de Yeraltı Şehrinde nasıl ortalığı birbirine kattığımı yayınlayacağım..Şimdilik hepinize iyi akşamlar.. 23 Nisan’ımız kutlu ve mutlu olsun, içindeki çocuğun saçlarını örmeye devam eden herkese neşeli rüyalar 🙂

2 Responses »

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)