Elma ve Tarçın’ın aşkı..

Elma ve Tarçın’ın aşkı..

Bugün siz yoğun bayanlara ,ani misafirlere karşı kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif verecğim.Bu tarifi teyzeciğim arkadaşı Nevin Teyze’den aldık.. O büyük bir iştahla tarifi verirken ben çok da fazla aklımda tutamadım..(Evet pek dinlemedim..Tarif almayı nedense pek benimseyemedim herhalde..Yapmaktansa yemek daha cazip geliyor..) Ama teyzem eve döner dönmez hemen hazırladı ve pişirdi..Önce kendi parmaklarımı, sonra teyzemin parmaklarını ve son olarak  bütün olarak teyzemi yedim! İnanılmaz lezzetli bu lezzet bombalarını mutlaka denemelisiniz!!

Malzemeler :

  • Bir paket Petit Beurre bisküvi. (Halk dilinde Pöti bör, yani her markanın paketi üzerinde orjinal ismi yazarken nasıl dilimize böyle yerleşmiş anlayamıyorum..Ben bunu bilmesem “petit böğürre” diye okurum mesela..)
  • 3 Kahve fincanı (bildiğiniz Türk Kahvesi fincanı) UN
  • 3 Kahve fincanı ŞEKER
  •  YUMURTA
  • 3 ELMA (Sakın yeşil golden almayın erimiyor, bildiğiniz kırmızı elma..)
  • 1 çay kaşığı TARÇIN
  • KABARTMA TOZU
  • Tereyağı

(Ölçünüz Türk Kahvesi fincanı olmalı , ben 3 fincan unu kupaya boşalttım , yanlış anlaşılma olmasın 😉 )

(Elma bu işe sinirlendiii! Ama dilimlemekten ve pişirilmekten  kendini alamadııı! )

Önce  fırın kabınızın içine eritilmiş tereyağı sürüyorsunuz,üzerine bisküvileri tek sıra olacak şekilde  diziyorsunuz.Bisküvilerin üzerine de kalan tereyağından sürüyorsunuz.

Sonra elmaları minik minik kuşbaşı şeklinde doğrayıp bisküvilerin üzerine boca ediyorsunuz.Son olarak şekerle yumurtayı bir güzel çırpıp ,un ve kabartma tozunu ekliyorsunuz. En son bir çay kaşığı tarçını ekleyip bu miss kokulu karışımınızı elmaların üzerine döküyorsunuz. Maksimum 250 dereceye kadar ısınan benim fırınımda 150 derecede pişirdim. Çünkü üzeri hemen pişiyor içi pişmiyor. Siz de kendi fırınınızın orta derece sıcaklığında pişirip bu lezzet bombalarını afiyetle yiyebilirsiniz;)

Bitti miii? Bitmediiii! Pastanız pişti herşey süper şimdi sıra şekil vermede..

Bir çay bardağını alıp yuvarlak kubbeler oluşturacak şekilde hamura bardağı batırıp ,bardağın içinde kalan kısmını tabağa yerleştiriyorsunuz.

(Bu işlemi hamurunuz daha sıcakken yani fırından alır almaz yapmanız gerekiyor.Soğuyunca çatlayabilir..)Böylece bir sürü minik kubbecikleriniz oluyor.. Bu değişik tatlıyı ister çayın yanında ister kahvenin yanında ikram edin.. Sevgilinizin kalbine giden yolun anahtarı olarak bu minişlerden yapabilirsiniz. Cenk tadına baktıktan sonra yengeç gibi  bir sağa bir sola neşeyle dans ediyordu 🙂

Afiyetle yiyin inşallah..Bütün gününüz bu kubbecikler kadar tatlı ve lezzetli geçsin ,güzel haberler alın keyif tatlılarınız olsun 😉

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)