Davulcu Krizi

Davulcu Krizi

Bu aralar bizim sokakta dolaşan davulcuya fena halde takığım..

Anladık ramazan, bu aya ait bir kaç sembolden biri de davulcularımız sağolsunlar Alllaaah başımızdan eksik etmesiiiiiin -yani onlar olmasa şu teknoloji yokluğunda (!) ne yapardık? ( her model cep telefonuna, çalar saate, kalabalık nüfuslu hanelere gerek bile yok, mahallede bi davulcu olsun yeter.. Oh daha ne?!?!?!?)

Daha sahur vaktine 1,5 saat var bizim davulcu çift sesli geliyor..DAM BIDI DAM BIDI DAN DAN DAN DANNNNNNNNN ,artık uyanır mısın, dilin boğazına kaçar bayılır mısın o senin bileceğin iş..Hayır o saatte sahura kalkıp suböreği mi açıcaz ?? Zaten kuş kadar yiyoruz midemiz almıyo bi de erkenden damlıyor ,BIRAK DA UYUYALIIIIM! Hayır evini yurdunu bilsem gidip tepesinde ben çalıcam bakalım nasıl oluyor..

(evet gerginim biraz)

Yani ramazanda davul olayını kim icat etmiş acaba?? Gece yarısı güm güm.. Ne bileyim yan flüt çalınsa , böööyle derindeeen ooohh.. mışıııl mışıııll..Güzelce uyansak ..(yok iyi bir fikir değil yazarken bile uykum geldi..)

Bir de ramazan sonunda kapıya gelirler .. Artık bütün ramazan hangisi çaldı davulu bilemeyiz ama bir insan trafiği ,eline davulu kapan zili çalıyor..

İlk evlendiğimiz yıl ben tabii kafa bir boy havada ,ramazanın son günleri kapı çaldı.. Hem öyle böyle değil alacaklı olsa ancak böyle kırar kapıları ..

Kapıyı açtım karşımda bir roman , suratında bir boy sakal ,elinde davulu ve  altın dişleriyle bana kapıda şiir okumaya başladı..(mani desek daha doğru..)

Sahur oldu ışıyor
Bülbüller ötüşüyor
İftara çay deyince
Yüreğim tutuşuyor.  (o ne be??)

-Ay pardon siz davulcu mu oluyorsunuz???

-Evvet yenganım! ( evet yenge hanım)

-Bi saniye taaak .( gayet nazik (!) bir şekilde kapıyı adamın suratına  kapatıp Cenk’e koşmuştum..)

-Ceğğğnkk!!! Kapıda bi davulcu var?!?!?!?!?! Napıcaz???!?!?

-Panik yapma Ebrarcım üç beş bişey ver gitsin..( Ana Cenk de rahat mıdır nedir.. Davulcu beni alsa gitse eyvallah diyecek?!)

-Cenk ben veremem utanırım sen ver??!?!

Bu arada adam bir yandan zile basıyor bir yandan namelere devam..

Neyse,Cenk sağolsun halletmiş, sonradan koltuğun altından saklandığım yerden beni zor çıkarmıştı..

Sonuç olarak evet davulcular varolsunlar ramazan boyunca işlerini yapıyorlar ama gerçekten pek bir işe yaradığını düşünmüyorum..Ayrıca gece vakti kimin o davulu çaldığını nereden bileceğiz? Bence duvarlara davulcunun resmi yapıştırılmalı ki biz de kapımıza geldiğinde gönül rahatlığıyla bahşişini verelim..(bugün zeka fışkırıyor n’apsam gidip kendimi Oxford’a mı yazdırsam.. Hem orda davulcu da yoktur..)

İşte böyle davulla zurnayla günler geçiyor..

Neşe dolu bir ramazan (artık davulcularla ne kadar neşe dolu olabiliyorsa..) ,lezzetli bir iftar saati ve harika bir gün olsun..Mutlu haberler gelsin .. Çınnnn ev bulalım, yerleşelim güzel günler geri gelsinnn ..

5 Responses »

  1. Arkadaş, bir ezgili de çalmıyorlar ki! Tencere-tava çalanlara rahmet okuyanlar, davulcuları koruyor ama pratikte ikisi de aynı oranda zevksiz ses çıkarıyor. Ve davulcu gecenin bir yarısı, belki o gece sahura kalkmamak üzere, yedik-yattık yemeğimizi. Belki hastamız, uyku sıkıntısı çekenimiz, kolit bebeğimiz var. Yok yaw, tutar tarafı yok ama kuran ayeti sanki de laf ettirmiyorlar işte! 🙁

  2. Pingback: Google Aramaları -11 | Küçük Şirin Mutluluklar

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)