Cenkle Seyahat Etme Klavuzu

Cenkle Seyahat Etme Klavuzu

Cenk sağolsun iyidir hoştur ama maalesef Cenkle seyahat etmek için onunla “aynı dili” konuşmak gerekir..( Yani yol boyunca sesiz olmak ..Sonuçta çocuğun o yola sığdıracağı çok mühim (!) işleri vardır.. )

-Otobüs, uçak ya da gemi yolculuğu olsun ,hiç farketmez..İster yanınızda size ek 10 kişi daha olsun , Cenk bireysel seyahat sever.. Yanına kitaplarını , dergilerini , notebook’unu ve bir insanın yalnız seyahat ederken neye ihtiyacı olursa hepsini yanına alır.. Bilmez ki yanına Ebrashca’yı almak zaten o seyahati yeterli derecede renkli kılacaktır ama anlayan kiiiim..

-Sağolsun yolculuk boyunca kendisine salça olmayayım diye benim için gerekli olan çikolata, jelibon , naneli şeker vs. gibi  bütün elzem (!) şeylerden fazla fazla alır.. Araçta dağıtılacak olan çay , meşrubat vs.. leri teslim alırken , içerken yada elimde bekletirken yaşayacğım olası sakarlıklara karşı yanında  ıslak mendil bulundurur..( O ıslak mendilleri nasıl saklar nerede barındırır hep merak etmişimdir..En olmadık zamanda çat diye çıkarır..Çorabının kenarına iliştirdiğine dair söylentiler var ya neyse.. )

-Bunlara ek olarak , eğer otobüs yolculuğu ise ve herkesin önünde kendi TV ekranı olacaksa ; benim için yanında sağlam (genellikle benimkiler bozulmuştur ) bir kulaklık getirir, televizyonumu ayarlar , en güzel kanalı açar ve ses düzenimi sağlar ve sonra kendi yolculuğuna gömülür.. TV programı bittiği an : ” en şirin halimle bakıp “naber  Cenk , napıyon? ?” gibi sorularla ilgi çekmeye çalışırım.. Cenk o an kendi filminin en heyecanlı yerindedir ve elime jelibon ,leblebi ne varsa tutuşturur..

-Cenk’in valizi her zaman benimkinden bir boy büyüktür. İçinde kişisel eşyaları dışında, playstation ( sadece oyun için değil film izlemek için de alıyor) , en az 3 şişe şalgam suyu ( ay gittiğimiz yerde bulamayız filan fazla fazla almakta yarar var ?! ) ve yılın trendine ve ülkelere göre formaları mevcuttur.

-Sıra gezmeye gelir, ben sağa sola bakınırken eğer Cenk’i kaybettiysem , yakınlarda bir yerlerde mutlaka ya bir BJK store vardır ya da yabancı bir ülkeyse oranın milli takımına ait eşyalar satan bir mağazayı keşfetmiş , önden uzun bacakları arkadan sportmen kişiliği onu takip etmiş  ve sevgili eşim beni çoktaaan unutmuştur çarşının içinde..

– Gezilerde fotoğraf çektirmekten hoşlanmaz. Turistler bize gelip fotoğraf makinalarını uzattığında en kibar halini takınır fotoğraflarını çeker, olmadı bi daha çeker, karşısındakinin sempatikliğine göre ise bir de kendine göre pozlar verdirir insanlara.Tamam biz sizi çektik sıra sizde dediğimde ise , misafirlerin yanında çok ayıp bir şey yapmış çocuğun , annesinden yediği kaş göz işaretleri gibi işaretlerle beni durdurmaya çalışır?! Ben de tehtit olsun diye ne zaman iki poz veren turist görsem yanlarına ilişir fotoğrafa girmeye çalışırım.. ( Gerçi en son bu esprimi japon erkek turistlere yapmaya kalktığımda kız arkadaşları ninja kaplumbağalara dönüşmüştü bir anda ..Apuaaaa!!! )

(Tamam kıslar yaa , bırakın saçımııııııııı!!!! )

Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz 🙂 Kendi kendine yetebilen insanları hep taktir etmişimdir, ama mutluluklar hep paylaşınca güzel ne var yani yolculukta sohbet etsek,konu darlığı mı var yani mutlaka bir şeyler çıkar değil mi?? 😉

( Buarada sevgili eşimin de hakkını yemiyim o da çok eğlencelidir de sanırım ben yolculuklarda fazla konuşuyorum 😉 itiraflar.. itiraflar.. 😉 )

Üniversite yıllarında İstanbul’a gidip gelirken mutlaka yan koltuğumda oturan şanslı (!) insana bütün hayat hikayemi anlatır ,karşılığında onun hikayesini dinler ama gideceğimiz yere vardığımızda herkes bavul alma telaşına düştüğü an bana bir hoşçakal bile demeden giden ( neden acaba? ) yol arkadaşları sebebiyle birazcık kırılmıştım. Bir okula dönüş zamanında annemler beni terminale götürürken ” ay yok valla bu defa kimseyle uğraşamam ,kimseyle muhattap olmıcam otobüste ” diye laflar etmiş , daha otobüste koltuğumu bulup yan koltuktaki kız bana gülümsediği an yeminimi bozmuş ve anlatmaya başlamıştım.. “iyi yolculuklar öğrenci misin? evet .. Bende!!! ” Daha otobüs kalkmamıştı, sohbeti bölüp otobüsün kalkmasını bekleyen  annemle babama baktığım an annemin eliyle “çen çen çen ” işareti yaptığını gördüğümde çok utanmıştım 🙂 )

Herkese harika  yolculuklar ve kafa dengi ,yol boyunca çen çen çen yapabileceğiniz yol arkadaşları diliyorum 🙂 Güzel bir Çarşamba sizin olsun , neşeli günleeeeer 🙂

6 Responses »

  1. Pingback: Google Aramaları -6 | Küçük Şirin Mutluluklar

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)