Çankaya Palace İftar Menüsü İftiharla Sunulur :)

Çankaya Palace İftar Menüsü İftiharla Sunulur :)

Pazar günü abimlerle  annemleri iftara davet ettim ,şimdi bu yazının geneli yemeli içmeli olduğundan , baştan uyarayım iftardan sonra okuyun derim , sonuçta insan oruçluyken , sakız reklamına bile yutkunarak , boğazından ” gığk ” sesi çıkararak bakabiliyor değil mi?  😉 ( Kim o ruh hastası derseniz,doğru tahmin : Beeeen!! 🙂 )

Neyse , sabah erkenden kalktım , düşündüm taşındım vee güzel bir menü oluşturdum ;

İşte Menüm:

Domates Çorbası

Tavuklu- Mantarlı  Kabak Sandal ( Vuhuuu çok havalı- 10 üzerinde 10 aldı)

Tavuk- Mantar Sote ( Abim ve Cenk’in kabağı nimetten saymamaları sebebiyle beylere özel.. )

Patlıcan Ezme ( İşin kolayına kaçıp konserve patlıcan almadım ,bizzat kendim  közleyip yaptım ama hayatımda yediğim en iğrenç ezme olmuştu, tatlı talı olmuş beğenmedimn.. )

Bulgur Pilavı ( çok canım çekmişti)

Pirinç Pilavı ( Bulgur Pilavı ,Abim ve Cenk’de beyin travmasına yol açtığından mecburen onu da menüye ekledim..)

Vişne Suyu / Komposto ( Kendi elcağızlarımla ayıkladım , yıkadım, kaynattım..Kimse içmedi ben içtim! Bir de anacığım tabii .. Ne de olsa ana yüreği ..Kola da neymiş peeh şimdiki gençler ağzının tadını bilmiyor! )

Menüye ek tabii ki iftariyelerikler ve manda yoğurdu , kavun karpuz ve meşrubat çeşitlerimiz bulunmaktaydı , restoranımız 1983 yılından beri ay konu kaydı yine ;P  Şimdi bu leziz yemeklerin  tariflerini uzuun uzun  veremeyeceğim , valla ben de google’dan buluyorum tarifleri 😉

Yemeklerim herzaman ki gibi 10 üzerinden 10 aldı.. Şimdi beni tanımayanlar için küçük bir ayrıntı vereyim ;

Annem için mutfak kutsaldır..Mutfakta saçla oynanmaz , kafa kaşınmaz ,yerde en ufak bir leke olunca ivedilikle  dört ayak üstünde yere atlanır ve o leke var gücümüzle temizenir,mutfakta dans edilmez, toz kaldırılmaz ( Bu son yazdığım  bekarken aldığım uyarılardan..Söylemesi ayıp sürekli mutfakta tamtam dansı yapıyordum da bir zamanlar.. ) Nerede kalmıştık?.. Heh..Mutfak gereçleri en iyisinden alınır , ay süzgecim eskimiş şuracıktan bir süzgeç alayım diye öyle Migros’tan ,Tansaş’tan süzgeç alınmaz , gidilir en iyi çelik olanından alınır.. Öyle kabak oyacağıymış, ekmek bıçağıymış Tefal’den alınır.. Yemeğe konulacak malzeme 1. sınıf , etler bilindik kasaptan ve sebzeler ise pazarda kanka olunmuş köylü teyzelerden alınır..Dolayısı ile mutfak işini bu kadar kutsal saymış birinin kızının mutfak işinden nefret etmesi ne kadar büyük bir tezatlıksa , mutfakta harikalar yaratan bir kadının , kızının yemeklerini her yediğinde bayılması da o kadar büyük tezat..

Gerçi mutfak işini sevmiyorsam yaptığımda da baştan savma yapmam yani ,değil mi? 😉 4 Yıllık evliyim o kadarcık geliştirmiş olayım kendimi..Sonuçta  annemden 10 puan almak benim için en önemli şeydir..Çünkü annem normal şartlarda lafını sakınmaz , herhangi bir konuda eleştiri oklarını daima sağıma soluma , kafama ,Allah ne verdiyse her yerime geçirir ve gerçekten hiç çekinmez sağolsun , dolayısı ile yemeklerimi beğenmesi beni çok ama çok mutlu ediyor.. Hiç bir laf bulamayıp en naif sesiyle ” ayy Ebrar pilavın harika olmuş yaaa ” – ” Eboş sen bunu nasıl yaptın??” ( anneme bak helee ?!!Benden tarif alacak 😉  ) Gerçi dünkü patlıcan ezmemi beğenmemesi ve tabağında bırakması ve ardından ” patlıcan çok kötü olmuş demesi “ni saymıyorum ben de beğenmedim çünkü..

Neyse yemeğimizin ardından sıra tatlılardaydı , Aylinciğim üşenmemiş kalkmış harika bir ıslak kek yapmış..Islak kek öyle bildiğiniz yuvarlak ya da kare bir ıslak kek değil , tamamı tırtıl şeklinde bir kekti 🙂 İnanmazsanız buyurun 😉

(Tamam tüyo veriyorum , kek kalıbı o kadar anormal uzundu ki standart tabaklara sığamayacak kadar uzun olan kekimiz sıkıştırma usulü ile tabağa yerleştirildi vee ortaya bu miniş tırtıl çıktı 🙂 ) Bir de onu bir güzel paketlemiş süslemiş, taaa Tarabyalardan tutmuş getirmiş cici gelin.Yanında kaymaklı dondurmayla afiyetle yedik..

Güzel bir iftar yemeği de böylece bitirmiş olduk..Önümüzdeki Cumartesi Aylin’e davetliyiz , eh ben bu tırtıl kek karşılığında kelebek şeklinde pasta yapıp götürmez miyimm ;))

4 Responses »

  1. ohhh afiyetler olsun ebrahca aile ile yemek yemek dünyanın en güzel şeyi olsa gerek, ben henüz ailemi davet etmedim ama en kısa sürede davet edecem hevese geldim valla … seninde ellerine sağlık..

  2. Ebrashcam yaa , keşke her mutfağı sevmeyen senin gibi olsa.. Bir de sevsen ne harikalar yaratacaksın kim bilir..Ben senin yemeklerine bizzat şahit olmuş ve masalarına konuk olmuş biri olarak şuna imzamı atarım ki sen gerçekten misafirine son derece önem veren ve çok güzel ağırlayan bir ev sahibesisin .Bence sen şu mutfak olaylarının içine iyice gir ve bizi bol bol davet et arkadaşım .. yemeklerin , sohbetin.. özleniyorsun arkadaşım..

    • **ah aaah “bi tanıdığım” keşke o güzel ismini de bahşetseydin ya 🙂 neyse madem yakinen tanışıyoruz , hep bekleriz o zaman 😉
      ** Gelincik ve Ela evet aile ile yemek harika , huzurlu ve eğlenceli..

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)