Bu Tutmuş ,Bu Pişirmiş, Bu da yemiiiiş :)

Bu Tutmuş ,Bu Pişirmiş, Bu da yemiiiiş :)

Şaraplı Lezzetler Workshop‘umuz çok ama çok lezzetli geçti 🙂 Şefimiz Eyüp Kemal Sevinç’in  bütün pozitifliği ve enerjisiyle harika bir akşam yemeği menüsünü kaynattık , fokurdattık, pişirdik veee afiyetle yedik 🙂 Kanyon Macro Center ‘daki açık mutfağa vardığımda bütün malzemeler ve önlüklerimiz hazırdı, diğer bloggerların da gelmesiyle herkes malzemesini önüne aldı ve tencerelerle ,tavalarla, kepçelerle başladık .

Menümüz:

  • Karidesli Enginar Kalbi Salatası
  • Rezeneli Risotto
  • Beyaz Şarap Soslu Levrek Buğulama
  • Kırmızı Şarap Soslu Armut

Ustamız ne talimat verdiyse aynen uyguladık. Sevgili yemek partnerim Elif ‘in eli o kadar yatkındı ki ben daha bir biberi doğrayana kadar O risottoya başlamıştı bile 🙂 Tarifleri uzun uzun yazmıyorum sevgili arkadaşım Özge blogunda o kadar güzel anlatmış ki ayrıntıları Özge’den öğrenebilirsiniz   http://damaktandimaga.blogspot.com/2012/04/kayra-sarapl-lezzetler-ve-tarifler.html .

(Yemeği pişirirken ne kadar mutlu olduğum , yüzümdeki sevimli (!) ifadeden  ve elimdeki kaşığın  eğretiliğinden belli oluyor..Ne kadar neşe doluyum değil mi? )

Şaka bir yana malzemeler hazırdı, levrek fileto haline getirilmiş ,karidesler çoktan yıkanmış hazırlanmıştı.. Biz sadece hazır olanları tencere atıp kavurma işlemlerini ve bazı doğrama işlemlerini yaptık..Doğrama derken ustamız biberleri serçe parmağı kalınlığında kesin demişti bense kendi başparmağım kadar geniş doğramıştım..Savunmam hazırdı ” ben biberleri ustamızın serçe parmağına göre doğradıııım!” 

Yemekler pişti bana göre en lezzetlisi salata oldu.

Körpe bebek ıspanakları tabağa dizip (çiğ şekilde..zaten ne canları var gariplerin..) üzerine tavada çevirdiğimiz karides, enginar kalbi ,sarı kırmızı biberlerden  ,sarımsak ve karabiber koyduk. Sosu içinse zeytinyağı ,taze kekik,2 tatlı kaşığı bal ,limon suyu koyup çırpma teliyle iyice çırptık.Sosunu döktükten sonra üzerine rendelenmiş parmesan peyniri koyduk.  Salata muhteşem oldu .Dolayısı ile bu haklı gururumu fotoğraflandımayı ihmal etmedim 😉

Sonra yemeklerimizi pardon eserlerimizi  alıp masaya geçtik, çok lezzetli olan mamalarımızı afiyetle yedik.Bütün akşamın en güzel kısmı 1,5 saat pişirme işlemini yaptıktan sonra ,yemeğe oturmamızdı:) Bütün akşam boyunca bize ev sahipliği yapan Macro Center ‘a ve sevgili Eyüp Ustamıza çok ama çok teşekkürler..

Son olarak vanilyalı dondurma eşliğinde armut tatlılarımızı yedik ve Kayra Şarapları tarafından hazırlanan hediyelerimizi alıp veda fotoğramızı çektirdik 🙂

Gerçekten çok eğlenceli bir akşamdı , vakit nasıl geçti anlamadım..Sizleri çok iştah açıcı bazı bloglarla tanıştırmak istiyorum;

http://damaktandimaga.blogspot.com

www.hayatintakendisi.com

http://damaktakitatlar.blogspot.com

Harika tatları keşfetmeye başlayabilirsiniz 🙂

4 Responses »

  1. Pıtırcık 🙂 Vişne suyunun içine sapları bırakılmış ama kabukları soyulmuş armutları atıp ,içine karanfil ,çubuk tarçın ve esmer şeker atıyorsun, hepsi kaynıyor,sonra da afiyetle yiyorsun ..(açıkçası ben tadını pek beğenmedim ,belki daha fazla kaynatmalıydık bilemiyorum..tatsız geldi biraz..esmer şekerden belki de..)

  2. Pingback: » Bir Lezzet Akşamı Küçük Şirin Mutluluklar

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)