Bir Pilates Serüveni

Bir Pilates Serüveni

Sporla olan münasebetimi şu yazımdan  hatırlarsınız..

İki koşup yorulacağım, iki ter döküp bunalacağım diye ödüm kopar.Sağlıklı olma halimi  sebze ve meyve tüketimime borçluyum ama spor yapmamamdan dolayı muhtemelen 70li yaşlarımda , yürüyen bir ters L olacağım 🙂 Neyse Allah o yaşları göstersin artık L mi olurum C mi olurum bakarız  🙂 (  “Şimmmdi size bu yazıyı yazarken ayaklarım tavanda başım aşağıda yazıyorum çocuklar, gençliğimde spor yapmadım diye bu hale geldimmmm..Baş aşağı yazdığım için İmla hatalarım olabilir idare edersiniz artıkın.. 😀 )

(Ne diyorsun hemşiiiiireeeee ?? Kulağım duymayabilir ama yazılarım hala şahanee 🙂 )

Şaka bir yana bir süre önce yaşımın artık gelip de 30’a dayandığı gerçeğini kendi gözlerimle görüp dahası ruhen hissetmeye başlayınca , artık fiziksel olarak benim de bazı hareketlenmeler içerisine girmeme gerek olduğunu düşündüm..Ve çooook ünlü bir dansçının pilates okuluna yazıldım..Ortam o kadar güzeldi ki, odalar , bekleme salonu, hatta bekleme salonundaki açık mutfak ve içerisindeki birbirinden muhteşem ,şirin mi şirin kupalar, kavonoz dolusu bonibonlar.. Yani ders bitse de kendimi şu mutfağa atsam diye dakika sayıyordum.

Pilates yapanlar bilir, doğru nefes alma en önemli harekettir,doğru nefesi doğru yerde alıp aynı anda hareketleri yaptığınız zaman vücudunuz gayet güzel şekillenir.Ama tabii ki bu iki şeyi aynı anda yapabiliyorsanız..

Beyinim ve hareketlerim arasındaki koordinatlarda bir problem olduğundan ,ben yukarıda çok bilmiş yazdıklarımı anlayıp yapana kadar 1 ay geçmişti zaten..Aynı anda hem nefesi al -ki nefesi öyle işkembenden değil burundan alınıp göğüs kafesine oradan tekrar buruna falan gönderip alıyorsun- hem hocayı dinle, hem hocanın komutlarını yerine getir bir de diğer kızlarla aynı anda yap ooooldu canım tam benlik zaten..Kızlar dümdüz yatıp sağ bacaklarını kulak hizasına kadar dümdüz getirdikleri sırada ben daha sol bacağımı yarım kaldırmakla meşgul oluyor bir yandan da hocadan laf yiyordum..”Ebraaar.. Ebrar!! Eeeebraaaar!! ” ismimi değişik tınılarda zikretmesinden artık fenalık gelmişti..

(Oluyo mu hocaaam?? Sevimliyim benceeee  🙂 )

Tam doğru nefesi almayı,vermeyi aynı anda hareket etmeyi öğrendim ki, olanlar oldu.. Hoca, ne kadar elastik ama bir o kadar tembel olduğumu farketmiş ve sürekli bana oynuyordu..”Yapabileceğin ortada!! Ödün kopuyor canın yanacak diye!! Bırak yansın sonra hiç hissetmeyeceksin bile!! Esneksin zorla kendiniiiiiiiiii!!  ” Ben onu tükettim.. O beni.. Sonunda bir gün sinirlendi, ben yere oturur pozisyondayken ,aynı anda hem bacağımı dimdik kaldırıp hem de sırtımı dikleştirmem için sırtıma attığı yumrukla birlikte can havliyle cığlığı basıp hareketi tam anlamıyla yaptım ancak bu defa da aşırı zorlamadan bacağımın en olmadık yerindeki kasları zedelemiiş.. (sanırım hocamız ruh hastasıydı .. )2 sene oldu hala çekiyorum..Doktora gittim bacağımla ters hareket yapmamamı aksi halde ömür boyu hep ağrıyacağını söyledi.. Pardon ama bacağımla ters hareket değil yürüme dışında ne yaparsam ağrıyor..Merdivenleri üçer çıkarken ,yüksek topukluyla sek sek sekerken, tek ayağımda kapının paspasını çekerken ,Gangdam Style yaparken.. E yani bu en gerekli (!) şeyleri yapmayayım mı?? Tamam anlaşıldı yapmayayım..

(Şööyle çimenlere uzanayım da düşüneyim ben bu işi.. Rahatsız etmezseniz memnun olurum,ani seslerde irkiliyorum daa..)

İşin komiği , ben bu zedelenmeden sonra kursu bıraktım , bir gün aradılar neden derslere katılmadığımı sordular ,sakatlandığımı söyleyince telefondaki kızın telefonu palas pandıras bir kapatışı vardı..Üstlerine kalıcam diye korktular herhalde..Pilatesin o dönem bana kazandırdığı en öneli şey duruşumdu.. Maşallah oklava yutmuş gibi yürümeye başlamıştım..Tabii 1 ay sonra yine otururken kaykılmaya devam..

Neyse velhasıl benim pilates serüvenim de o gün bitmiş oldu, ara sıra geçen ama daha çok kendini hissettiren bacak ağrım ise bana o uyuz hocadan armağan, kendisine her ağrı çektiğimde sonsuz sevgilerimi vee iyi niyetlerimi yolluyorum,Allahın cezası kadııın.. Sen gel ben sana Mezdeke‘den bi “Murraaaaa” oynatayım bir daha pilates yapabiliyor musun ??

Şu sıralar gidebileceğim güzel bir yoga kursu arıyorum.. Yoga en iyisi, tam benlik valla.. Bir hareket belliyosun , hareketi yapıyosun, 10 saat aynı harekette kal bu arada da hayallere dal.. Ooh süper valla..(Böylece yoga yaparken uyuyakalan tek Türk olarak adımı Uzakdoğu’nun dağlarına yazdırmaz mıyım 😉 )

Herkese sağlıklı , fit bir vücutla birlikte , tertemiz zijhinler, stressiz günler diliyorum.. Aklınıza bile gelmeyen harika bir şey sizin başınıza gelsin , heyecandan ne yapacağınızı şaşırın , du iki dakika oturun sakin olun ve tadını çıkarın inşallaaah:) Neşeli günleeer:)

 

2 Responses »

  1. Hahahah Ebrashca ben de pilates’te omzumu sakatladım 4 ay oldu geçmedi 🙂 demek senin 2 yıl olmuş ben daha cok beklicem demekkiiii…

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)