Bir Lezzet Akşamı

Bir Lezzet Akşamı

Geçen hafta Çarşamba akşamı yine sevgili mekanist.net ‘in davetlisi olarak (bu arada yakında mekanist.net‘ te işe başlarsam şaşırmıcam,ekip zaten iş arkadaşlarım gibi oldular,bir hafta görmesem özlüyorum 🙂 )

Bu defa Renaissance Istanbul Bosphorus Hotel ‘e davetliydik.Latin Amerika mutfağının en ünlü şeflerinden Paula Dasilva bir süreliğine otelin konuk şeflerindenmiş.Mekanist’ten Elifciğim  WorkShop var buyurun bekleriz efendim deyince ben, biz kendimiz şefle birlikte pişiricez sandım.Üstün yeteneklerimi (!) Cenk’de görmeli diyerek O’nu da peşimden sürükledim.

Meğer tam tersine şef yapacakmış biz izleyecek, öğrenecek ve sonunda da yiyecekmişiz (hehe bu daha güzel dedim 😉 )

Adı hem Paula, hem de dünyaca ünlü şef olunca ben bizim meşhur Bolulu Aşçılar gibi göbekli domdom bir amca çıkacak karşımıza sandım.Sonuç :

işi

Ana?! Paula meğer bu minik ablaymış.Elinde kendinden büyük etler bütün akşam anlattı.Pişirme tekniklerini,lezztli soslarını, fırının derecesini..Ne kadar süre pişirilmesi gerektiğini.Vs.. vs..

Bütün bunlar anlatılırken ben tabii ki:

bennn

(Mutfak işleriyle ne kadar ilgili olduğumu bu resim anlatıyor..Sırtımı mutfağa dönüp  pür dikkat resim çektirmek en elzem işydi zaten  .. Yapıcı değil yiyici olduğumu şu yazımdan ve şuradan hatırlarsınız 😉 )

Şef Paula sağolsun, bütün akşam anlattı, soruları yanıtladı. Eti çok pişirmenin onu katletmek olduğunu savundu, orta pişmiş eyidir yiyin ablam dedi..

Derkeeen bir Türk şef konuyu devraldı, o da tamamen Türk usulü pişirilecek bir kaç çeşit etin tarifini verdi..Heeeh şöyle:

pş

Şalgam suyunda 3,5 saat bekletilmiş kuzu pirzolaları fırında pişirdi.. Tadına ba-yıl-dık!! Hatta pirzolalar beklemekten pespembe olmuştu.. Evde kendinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ben eti gayet pişmiş halde löp löp yeme halini seviyorum.. Türküz biz yaa kebapçıyız ne de olsa.. Az pişmiş medium et beni cezbetmez etten soğutur.

Reneassance otel bizi çok iyi ağırladı, anlatılan bütün et çeşitler zaten gündüzden kendi soslarına yatırılmış , biz masaya oturduğumuzda sıcacık yeni pişmiş halleriyle önümüzdeydiler. Eğer bu etlerden tatmak ,güzel ambiyansın keyfini çıkarmak isterseniz Şef Paulo 2 ay kadar otelde konuk olarak çalışacakmış.

foods

Çıkışta otelin terasında muhteşem Boğaz ,köprü ve ışıl ışıl İstanbul manzarasıyla 212 barı var..İstanbul’da gördüğüm ennnnn güzel manzaraya sahip, köprüyü tepeden görüyor,hatta Cenk’e göre hınca hınç köprü trafiği bile harika görünüyordu.. Bekar arkadaşlara duyuruyorum bir an evvel bi sevgili bulup oraya gidinnnn evlenme teklifi almadan dönerseniz cümle alem kovalasın beni! Aha da buraya yazdım!

İşte böyle leziz bir gece geçirdik.. Bütün gün böyle lezzetli ve çooooooook romantik geçsin..Neşeli günleeeeeeeeeer 🙂

5 Responses »

  1. oy oy oy! etler süper görünüyor hemen nişanlımı alıp gideceğim 🙂 Evlenme teklifi olaylarını geçeli çok oldu artık sadece manzarayla idare ederiz 🙂

  2. Mutfağa sırtını döndüğünde çok mutlusun fotoğraf harika 🙂 bir de mutfağa karşı dururken yüzünü çekselerdi keşke =)))))))))) şaka tabii ki

  3. Pingback: Ekim Ayında Neler Yaptık? - Mekanist Blog | Mekanist Blog

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)