Bir hırsız ,polis ve vatandaş (!) hikayesi..

Bir hırsız ,polis ve vatandaş (!) hikayesi..

Sabah işe gelirken polis arabası siren sesleri bir kovalamaca.. Meğer “Arka Sokaklar ” dizisinin çekimi varmış..Aklıma hırsız, polis ve vatandaş (ki o ben oluyorum ) dan oluşan bir hikaye geldi..

Üniversiteyi kazandığımda annem ve babamla kayıt yaptırmaya İzmir’e gitmiştik.Sevgili arkadaşım Sinem benden 1 üst sınıfttı ve 1 yıl önce gitmiş her yeri keşfetmişti. Okulumuz Çeşme’deydi ,Sinemle birlikte aynı apart otelde kalacaktık. Annemler beni yerleştirdiler ve gittiler….

Ertesi gün soluğu plajda aldık.. Eğlendik , dinlendik yüzdük derkeeen havlumun altına itina ile sakladığım , içinde cüzdanım ve yepyeni sıfır cep telefonu bulunan minik çantam çalınmıştı?!?! 

(Kim çaldı çabuk ortaya çıksınnn! Vallahi sıkıştırırım haa ! )

Bu arada plajın arkasındaki yolda bir kıyamet kopuyor aynı anda, polisler  ve ağlayan turistler..

Meğer bir grup hırsız gelip bütün plajı kaldırmış, turislerin pasaportları ,paraları gitmiş..Hırsızların hasılatı tavan yapmıştı muhtemelen de onlar 10 dakikada plajı silip süpürürken ,nasıl kimsenin ruhu duymamıştı anlayan beri gelsin..Herkes o anda denizde cup cup ” ördek -suya -daldı -zil- çaldı ” oynuyordu herhalde .. Kimse farketmemişti..

Neyse ben bir hışım polislerin karşısına dikildim , bir elimi belinme koydum ;

-Memur Bey benim çantam çalındı , o çanta hemen bulunacak !!!!!!  

Polis : Aaaa tabii tabii, baş üstüne!! ..

Ben :  (Memur Bey’in ukala tavrı karşısında havası sönmüş ve incelmiş bir sesle )

: Bakın memur bey ben öğrenciyim , ailem beni buraya yerleştirdi gitti!! Şu an param, telefonum , hiç birşeyim yok :((

Polis : Öğrencisin ama maşallah plajlarda geziyosun! Hadi binin bakalım  arabaya da bir ifadenizi alalım ..

 

( Üzüntüden saçım sakalım beyazladı yeminle.. )

Neyse biz bindik arabaya naniii naniii soluğu Ilıca  Karakolunda aldık.. Ben üzerimde bikini, travestiler gibi  bacak bacak üstüne atmış bir eliyle de yüzünü kapatmış bir şekilde ifade veriyorum.. ” İşte denize girmiştik ondan sonra biraz kumda yürüdük……”

Ben Türkçe ayaklar altında şeklinde ifadeyi vermişim ama sağolsun memur beyler kendi dillerine çevirmişlerdi;

“Kız arkadaşlarımda serinlemek suretiyle denize girip 10-12 dakika harcadıktan sonra…….” vaaay bana da bak  ne güzel anlatmışım..

Derken dedektif geldi?! Aynen filmlerdeki gibi , elinde not defteri bir yandan yazıyor 🙂

İfadeyi verdik , tam kapıdan çıkarken bir kamyon şoförü koşarak içeri geldi , Çeşme -Urla yolunda (Eski İzmir yolu ) , yol kenarında bir bavul dolusu pasaport ve cüzdan bulduğunu söyledi..

Biz yine bindik minibüse naaanii naaniii.. Yol ortasında zınk diye durduk.. Daha gidemeyiz o bölge jandarmaya ait inebilirsiniz?! demezler mi?

15 dakika sıcağın altında jandarmayı bekledik..Neyse sonunda eşyalara ulaştık.. Ben attım kendimi çalıların içine ,üst üste duran eşyaları ayırıp bana ait olanları topluyorum derken o kalabalık içinden teyzemin resmi çıkmaz mı..Ben çığlık çığlığa ağlamaya başladım ” teyzeeee ”  ..Allahım gülsem mi ağlasam mı..Millet pasaportuna kavuşmuş.. Ceza yemekten kurtulmuş ağlamıyor ben teyzemin resmine çıldııryorum:)) Bi de toprağa bulaşmış temizliyorum , bir yandan resmi öpüyorum filan..

Bu yoğun ve felaket (!)  dolu günden öğrendiğim en önemli şey : Devletin polisi özel koruma görevlisi değil, emirler yağdıramayız 🙂 Ne bileyim o zamana kadar hayatımda bırakın karakolu ,bir polise adres sormuşluğum yoktu..Hepsi emrime amade olacak sandım bir an 🙂

Sonuçta boş cüzdanım , nüfus kağıdım ,ehliyetim ve aile fotoğraflarım koynumda evin yolunu tuttum..Hayatımın en kötü , en zor ama en tecrübe dolu günlerinden biriydi ..Gerçi Allaha şükür ucuz atlatmıştım ama gerçekten zordu..

Çocuk büyür yuvadan uçar.. Kimbilir neler bekler onu.. Hem herşeyi becerecekmiş gibi sanır hem de ilk tökezlemede dünya başına yıkılır.. Şu sıralar üniversiteyi kazananlar kayıda gitme hazırlıklarında.. Gerçek hayat yavaş yavaş başlıyor..Şimdi öğrencilerimizin hayatlarının en güzel yılları başlıyor, her tatil boş bavulla eve dön, dönüşte  hüzünle bavulu doldur okula dön.. (bavulu hüzünle değil de genelde sana kıyamayan aile büyüklerinden gelen hediyeler ve annenin yaptığı yemekler ve kurabiyelerle  doldur 😉 )

Bütün üniversiteli öğrencilerimize başarılar diliyorum , Allah yolunuzu açık etsin gençler..Yavaş yavaş içinize sine sine yaşayın o güzel yıllarınızı..Her şey dilediğiniz gibi olsun..

Dün geceden beri İstanbul’a yağmurlar indi.. Serinledik ,miss toprak kokusunu içimize çektik iyi hoş da yetti gari , hadi güneş açsııın 🙂 ( Güliiin “gari” yi doğru yerde mi kullandııım ?? 😉 )

Hepinize mutluluk dolu bir gün diliyorum, bütün karabulutları serinlemek isteyen diğer şehirlerimize yolluyorum 🙂

Harika bir gün sizin olsun..

5 Responses »

  1. görüyosun dimi gurbette bile peşindeyim kimbilir belki benim resmim sayesinde kurtulmuştur o çalıntı eşyalar hahahahahahah:))

  2. ah ebrahca ah banada öğrencilik yıllarımı hatırlattın çok güzel yıllardı kah buruk kah eğlenceli geçen o güzel yılları……………….

  3. Pingback: Yanlış İhbar «

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)