Balonlarla Uçar,Müzelerden Kaçar Ebrashca

Balonlarla Uçar,Müzelerden Kaçar Ebrashca

Kapadokya’daki ikinci günümüzde 05:30’da balon turuna çıkmak üzere ÜRGÜP BALOONS aracı gelip bizi aldı 🙂 Gülen surat koyduğuma bakmayın gözlerimiz yana yana araca bindik..Uykuuuuu biraz uykuuuuu…

10 dakika sonra acentaya ait bekleme salonundaydık.Salona girdiğimizde bizim gibi başka otellerden gelenlerin beklediğini gördük..Ben çevremle ilgilenmeyip, insanlara selam dahi vermeden  (sabah nemrutluğu ) kendimi çay-kahve ve simit -poğaça hazırlanmış olan masaların önünde buldum..Araştırmacı gazeteci Cenk hemen halkın arasına karışıp balon turuyla ilgili detayları almak üzere görevlileri tüketirken ben, en yabani halimle  çoktaaaaan simitlerimle poğaça ve çayımla insanlardan en uzak köşede yerimi bulmuştum 🙂

15 dakika sonra yeniden hazırlanıp araçlara dağılıp balonların kalkacağı noktaya geldik..

Balonlar şişirilirken izledik , ben bu balonda bizimle birlikte bir de kaptanımız olur maksimum 3 kişi havalanırız diye romantizm hayalleri kurarken balona bindiğimizde toplam 26 kişiydik?!?!?

Bir balon en az 4 katlı bir bina büyüklüğündeydi ?!..Balonlar hemen hemen aynı dakikalarda havalanmaya başladı ..Bizim balonumuz pek nazlı çıktı ,yükselmek bilmedi,kıyıdan kıyıdan yavaşça ilerlerken birden yükseldik,benden çıkan cılız sese Cenk inanamadı “Cenk sen biliyor musun benim yükseklik korkum var !! ” (Burada Cenk’in yüz ifadesini anlatmak için  şaşkın bir koala resmi koyduğumu farzedin ..)

Balonumuz yükseldi ..yükseldi..Bizimle birlikte 1 hintli aile (maşallah sülale desem daha doğru.. ),bir Japon çift ,4 Norveçli abla biz ve bizim gibi bir Türk çift daha vardı..Biz sevimli Türk çiftle aynı bölümdeydik.Evli olduklarını düşündüğümüz bu çift bütün yolculuk boyunca ,aşklarını tazelediler,fotoğraf çektiler, sarıldılar, gülüştüler..

Bense sürekli Cenk’i yedim..

Sence neden diğer balonlar renkli değil? Neden reklam almışlar? Ben fotoğraflarımın içinde bilmem ne otelinin reklamını sergilemek zorunda mıyım? bla.. bla.. bla..

Derken kaptanımız anons yaptı “bayanlar baylar şimdi aramızda bir centilmen ,sevgilisine evlenme teklifi edecek ve biz de bu olaya şahitlik edeceğiz!” diyerek bizim bölümü gösterdi..Ben çığlık kıyamet “ayyy aşkııııım!!! ” diyerek tam Cenk’e sarılıyordum ki ana?! e biz zaten 4 yıllık evliyiz?!?!?!??! Meğer yanımızdaki çiftmiş..

Tuğçe ve Erman 🙂 aralarına yıllar..yollar girmiş..Bir türlü aynı şehrin havasını yaşayamamışlar.. Ama sonunda Erman ‘ın canına tak etmiş, karar vermiş alacak kızı İstanbul’a 🙂 Erman teklifini yaptı Tuğçe gözyaşlarına boğuldu..

 

Saniyeler sonra Tuğçe başladı ,”aşkım yüzük tam parmağıma göre ,nasıl buldun?!”

Erman: Eee o da benim sırrım..

Tuğçe :Ay aşkım söylesene hadiii

Erman: Tamam sonra konuşuruz hadi tadını çıkar..

🙂 İşte tipik Türk kızı ,yüzüğü parmağıma takarım ,bilmem kaç metre yukarıda balonun içinde olabiliriz amaaaa sorularıma yanır ararım ,cevap beklerim!! 🙂

Balonda evlenme teklifi gerçekten muhteşemde ,buna şahit olduğumuz için bizde çok mutlu olduk..İnşallah bir ömür boyu mutlu olur tatlı çift ..( Tuğçe şu sıralar muhtemelen isteme telaşları, kıyafet seçimi , Türk kahvesi yapımı gibi işler peşinde koşturuyordur.. 😉 )

Balonumuz 1 saat sonunda yumuşacık hareketlerle pıt diye indi yere..Balondan sağ salim indiğimiz (!) içindi sanırım şampanya patlatıp, balona bindiğimize dair sertifikalarımızı aldık 🙂

(Sertifika almış mutlu bir Cenk 🙂 )

Balondan sonra soluğu otelde alıp güneşe karşı bir sağa bir sola yerleşip kahvaltımızı yaptık..Sonra doooğru Göreme Açık Hava Müzesine.. Müze, Göreme merkez’e 1 km. uzaklıkta, kesinlikle yürüyerek kolayca ulaşılabilen bir noktada.. Yolda giderken ,yine harika oluşumlar,taşlar görebiliyor, at çiftliklerinden geçiyor ve her geçen Japon turiste “Sayanora” yapıyorsunuz..(Japonlar da dünyaya selam vermeye inmiş sanki..)

Açık hava müzesi muhteşemdi..Her yerini didik didik gezdik.. Sürekli tırmandık,minik aralardan yollara girdik.. Bir ara ben sıkılmış bir kenarda beklerken, Cenk’in : “Ebrarcım dikkat et!” diyerek gösterdiği şeyin, yüzyıllar öncesinden kalma bir iskelet olduğunu gördüğüm an çığlık çığlığa bağırmam,bunun üzerine bütün turistlerin çığlık kıyamet odayı terk etmeye çalışmaları,,bu sırada yaşanan arbede ve Cenk’in ,insanları yatıştırma çabaları ve insanların neredeyse Cenk’in üzerinden onu çiğneyerek geçecek olmaları üzerine, Cenk’in kenara kaçması görülmeye değerdi..

Cenk’in artık şaşılacak şekilde sakinliğini koruyarak “eh be Ebrarcım , daha dikkatli olsan keşke” demesi ve bunun üzerine benim titreyen sesimle ” iyi de Cenk ben ne bileyim orada ceset olduğunu 🙁 ” demem ve odaya yeni girmiş olan Ankaralı teyzelerin “ayyyy ceset mi?!?!?!??!?!??!?!??!?!?!!?” diye bağırışmaları ile Cenk beni bölgeden uzaklaştırdı..

(İki kişi tatile gitmenin en gıcık yanı fotoğraflarda beraber çıkabilmek için kırk şekle girmek galiba.. ) 

Neyse müze gezimiz de sağ salim bitti 🙂 Yaz sıcakları bastırmadan, yaza hazırlık olması açısından mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu buradan ısrar kıyamet söylüyorum ve hala konusu geçtiğinde anlata anlata bitiremiyorum..

Pespembe rüyalı bir gece , bol güneşli ışıl ışıl bir gün olsun 🙂 Geceden gördüğünüz haberci rüyalarınız gündüz yaşayacağınız muhteşem olaylara delalet olsun 🙂 İyi geceler, neşeli günleeer 🙂

5 Responses »

 1. Biz de balona binmiştik.inanılmaz güzel bir tecrübe.Fiyat biraz tuzlu gelebilir ama kesinlikle değiyor.Kapadokya harika bir yer ama balayı için çok ideal değil, onca düğün yorgunluğundan sonra insan yatıp dinlenmek istiyor ama Kapadokyadaysanız eğer sokaklar sizi çağırıyor.O sebepten evliliğinizin 1. yılı daha uygun olur diye düşünüyorum :)Çok özlemişim orayı resimleri görünce içim gitti..

 2. aynen katılıyorum balayına gidilmez,çünkü çok fazla atraksiyonlu bir tatil oluyor , düğün yorgunluğunun üzerine çekilmez 🙂

 3. merhaba;
  tuğçe ve Ermanla 23 nisanda birlikteydik aynen dediğin gibi telaşlardalar:)
  üniversiteden arkadaşlarımız olurlar ve ben bu sayfayı görünce bildiğin şok geçirdim iyi ki yazmışsın çekmişsin ve paylaşmışsın 🙂
  Hayat herkese böyle teklifler ve sizinki gibi büyük mutluluklar nasip etsin görüşmek üzere 🙂

  • hahah 🙂 Süper yaa, tesadüf mü okudunuz yoksa Tuğçe mi söyledi yazıyı? (tesadüf oldu zaten seni çoook eskiden beri takip ederim de lütfeeeen 🙂 )

   • Muhteşem bir yazı ve gezi günlüğü:) Benim bir hikayemin içinde olması ayrıca güzel tabiyki:)
    Denk gelmesi de çok güzel olmuş:) Ellerinize sağlık kızlar, çok tatlısınız..:)

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)