Anne Taktikleri

Anne Taktikleri

Malum anneler günü yaklaşıyor , dolayısı ile konumuz sevgili annelerimiz .. Bir anne  çocuğunu büyütürken kendi de onunla birlikte büyür aslında . Tabii hayat tecrübesi daha fazla olduğundan gelecek tüm tehlikelere karşı önlemini alır , gardını hazırlar ve türlü çeşitli numaralarla çocuğunu dize getirmeyi , onu düzgün yetiştirmeyi başarır .Annelerimizle yaşanan komik olaylar tarihe yazılır , her fırsatta anlatılır.Anne taktikleri ise ayrı bir sayfadır.. Akıl sır ermez ama çok güzel yutulur genelde ;

  • Lisedeyken bir dönem anneciğim sürekli çekmecelerimin düzensizliğinden yakınır olmuştu. O ,her akşam bana çekmecelerimin düzenlenmesiyle ilgili uzun nutuklar çekerken ,ben kafamdaki kavak yellerinin pöfüür püfür serinliğinde demleniyordum. Bir gün okuldan geldim , odama girdim ve ayağım küüüüüt diye bir yere çarptı?!?!?! Annem dev kadar 3 çekmecemi odamın ortasına devirmiş ,çorap,iç çamaşırı ve pijamadan oluşan mini tepenin üzerine de ağır masif çekmecelerimi üst üste yerleştirmişti..Ben çığlık kıyamet “n’oldu bu odaya ” diye bağırırken , annem  mutfakta bir yandan kahvesini yudumluyor bir yandan da ” şimdi düzenleme de göreyim “diye ,şeytani gülücüklerinden atıyordu ..

  • Annem abimin yemek seçmesinden, vitaminsiz kalmasından çok dertliydi. Dolayısı ile bir dönem, abimden gizli kan yapıcı ot karışımları ve toz polenleri abimin tostunun içine  serpip ” heeeeh bunu da içine dökeliiiiim, şunuda serpeliiiim..Bana bak sakın Abine bi’şey söyleme tamam mı ,farketmiyo bol bol koyuyorum hepsini yiyo ?!”  diye tembih ediyordu. Abim hakikaten sesini çıkarmadan tostları yiyordu.. Bir gün abim “anne yaa , şu tostun içine ne katıyosan katma artık midemi bulandırıyoo!” dediği  an annem “ay sen farkediyo muydun onuuu?!?! ” diye sorduğu an yüz ifadesi görülmeye değerdi..
  • Anneannem evde biri bir kabahat işlediğinde ve suçlunun bulunamadığı anlarda ,  annem ,teyzem ve dayımdan oluşan 3 minik  kardeşi mutfağa çağırıp, cezvenin içine su ve 3 yumurta koyar , “Şimdi bu su kaynıyor,  kim suçluysa bu yumurtalardan biri patlıcak ve aynı anda  suçlunun da gözü patlıcak  ya da hemen itiraf edin!! dermiş 🙂 ( sadistçe bir yaklaşım olabilir ama suçlu her defasında dökülürmüş 😉 )

(Ayh gözüm acıdı vallaha 🙂 )

  • Annem abimin odasının önünden ne zaman geçse önce bir yavaşlar sonra durur bir kaç adım geri adım atar ve kulağını hafiiiiiifçe odaya doğru  eğer ve orada neler oluyor, abim kimlerle ne konuşuyor bunu anlamaya çalışır ,eğer tehlikeli bir durum varsa konuya el koymak için türlü bahanelerle odaya girerdi.. 
  • Gülin’in annesi çok ama çok sevdiğim Özden Teyze ise , her defasında kızlara (yani bizlere) öğüt vermeye bayılırdı. Bir gün Gülin bir yazıyı okumuş ,çok etkilenmiş ve Özden Teyzeye de okumuştu hemen. Yazıda bir adam vefat eden eşinin eşyalarını toparlarken , 1 yıl önce evlilik yıl dönümünde eşine aldığı iç çamaşırını pakedinden çıkarılmamış halde çekmecede buluyor ve bir sonraki evlilik yıl dönümünde giyeceğinden emin olduğu için üzülüyor..Yazının sonu  ise hiç bir şeyin ertelenmeden zamanında yaşanması gerektiğini öğütleyen bir cümle ile bitiyor. Gülin bunu Özden Teyze’ye okuduğunda , Özden Teyzenin yorumu ” Eeee Gülin ben size hep söylüyorum , evini temiz tut misafir gelir, şeyini temiz tut ölüm gelir!!!  -Anne sen bu yazıdan bunu mu çıkardın şimdi?!?!? diyen Gülinciğim , yazıdan öte esas anneciğinin verdiği dersi kafasına kazımış mıydı acaba?, Yazı alakasız olsa da Özden Teyze için zamanlama harikaydı , öğüt vermenin zamanı yoktu 😉 ) 

(Tamam Güliiiin çık ordan dışarıııııı 🙂 )

Annelerin taktikleri her zaman işe yarar..Öğütler dinlenmiyormuş gibi yapılsa da yeri zamanı geldiğinde itina ile gün yüzüne çıkarılır ve faydalanılır..Annemizin bahçesinde koşuşturduğumuz süre boyunca hep aynı şarkıyı dinleriz, ” Odanı  topla! Nerde çıkardıysan ordadır ! Sen evlen 2 günde kapının önüne koyarlar seni allah canımı alsın! Anne olunca anlarsın! O tabak bitecek! Terliğini giy! Lambayı kapat! O bilgisayarın başından kalk!  ” şarkı yıllarca hep aynı nakarata döner.. Ama yıllar geçtikçe aynı şarkıyı kendimiz de mırıldanmaya başlarız.. Kendi çocuğumuza, hatta eşimize bile zaman zaman..

Annelerimize kucaklar dolusu sevgiler, saygılar , yazımı okuyan bütün annelerin ,anne adaylarının ,anne olmak isteyip istememe arasında kalanların ,ayy çocuk mu ? ömür törpüsü diyenlerin , içinde anne sözcüğü geçen bütün kalplerin ,anneler gününü şimdiden kutluyorum.

Güzel bir cuma ,muhteşem bir haftasonu sizin olsun, güneşli günler geri gelsin , indirimler başlasın 😉 İyi tatilleeeer 🙂

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)