Anasına Bak Kızını Al (san mı acaba? )

Anasına Bak Kızını Al (san mı acaba? )

Annemler geldi! Küçük bir dünya turu için harcayacakları zamanı Trabzon’da geçirdikten sonra , şenliklerle yurda geri döndüler.. Telefonda “Ayy size harika yemekler yapıcam!!” desem de babam da annem de aynı anda “çay istiyoruz!! çay yap kahvaltılık filan koy !!” diye sipariş ettiler?!

Annemleri o kadar özlemiştim ki “geldiklerinde şöyle sarılırım, böyle öperim” diye hayal ederken annem daha gelir gelmez “o dolabın hali ne hiç utanmıyorsun! tencereler iç içe konmaz,tencere kapakları ters çevirilir diğer tencere üzerine konur!

Ay anne hiç değişmemişsin!

Aaa ne tesadüf sen de aynı bıraktığım gibisin!

Evet bu sevgi dolu kucaklaşmadan sonra, yemeğimizi yedik ,annem “ne pişirecektin çok merak ettim “diye sordu.. “asma yaprağım var eli dolma saracaktım “dedim..

Annem yaşadığı küçük travma sonunda ,asma yapraklarını görünce ancak inandı bu duruma..

“nasıl saracaktın acaba hiç sarmadın ki?”

” yoo internetten baktım bile” ..

“iyi hadi gel beraber saralım da öğren ..”(15 saat yoldan gelip etli dolma saran ilk Türk kadını annem galiba..Zavallım başladı sarmaya,hem öğretiyor hem sarıyor..Bir gözü “Allahım ben hep iyi biri olmaya çalıştım,bu çocuk bana reva mı şimdi? diye bakarken diğer gözü “allahım bitsin şu sarma olayı hemen evime gidip uyumak istiyorum” diyordu..)

Annemin elleri , sarma makinaları gibi eşit kenarlı pürüzsüz minik silindirler yapmaya devam ederken, benim sardıklarım deli kızın bohçası gibi sağlan soldan sarkıyordu.. Anneciğim o kadar yorgundu ki yorum yapmaya hali yoktu.. En son sarmayı külah şeklinde sardığımı ve Türk yemeklerine yeni bir trend kattığımı gördüğü an gülme krizine girdi, kafasını sağa sola sallayıp “tövbe estağfurullah” dedi  ama yine hanımlığı bozmadı canım annem benim..(Yaa acaip anlayışlıdır,eğer dün zinde olsaydı o külahları tek tek yedirirdi bana ayrı konu..)

Velhasıl  bu akşam menüde sarma var 🙂 Bu arada bu gün benim canım anneciğimin doğumgünü, kendi partisine etli dolma sarmış oldu ama napalım anne olmak böyle bir şey 😉

Canım annem.. Temiz titiz tertipli annem..

Annem eline attığı herşeyi özenerek yapar..

Birine hediye mi alacak, baştan savma almaz, hediyesini seçer, paketini beğenmez gider kutular alır içine koyar, notlar yazar..

Masa örtüleri, yemek takımları, peçeteleri hepsi bir uyum içerisindedir,

Çekmeceleri ,dolapları hep tek nizam düzenli, mis gibi kokuludur, 

Kurabiyeleri eşit ve aynı boydur.

Kestaneleri tabaklara sayarak eşit şekilde koyar, kimsenin hakkını kimseye geçirmez.

Herşey cam kavonozlarda saklıdır,plastik herhangi bir gereç kullanmaz.

Dekorasyon sever,evin duvarları mobilyaları,tablo ve resim çerçeveleri birbirine uyum içerisindedir.. Bir odaya girdiğinizde odada bir bütünlük vardır.

Kapı zilinden,paspasına kadar özenle saçilmiştir. Kapının önündeki çöp kovasının üzerinde minik uğur böcekleri yapıştırılmıştır. ( Çöp kovası beyaz sade bir şeydi ,muhtemelen renk katmak istemiş..)

Mutfak dolaplarının bir kenarında sinir bozucu yüz ifadeleri olan ördek bibloları vardır.Hiç bir eşyasına laf söyletmez

Titizlik temizlik hastalığı olup insanı sinir etmez ama simetri ve tertip düzen hastalığı biraz sinir bozar,

( Buradan kime çektiğimi görün peeeh..Beni tanıyanlar ne kadar düzen (!) ve nizam (!) sahibi olduğumu çok iyi  bilir 😉 ..)

(Canım annceiğim her açıdan benzeriz.. Özellikle sarışın ve yeşil gözlü oluşum (!)tamamen annemden gelen özelliklerim..)

Canım annem..Huysuz ve tatlı kadınım benim.. Nice nice sağlıklı ,huzur dolu yıllarda birlikte olalım ..Birlikte gülelim, sen kız biz küselim ama sonunda hep sarılalım ..Seni çok ama çoook seviyorum.. İyi ki doğdun..İyi ki bizim annemiz oldun..

2 Responses »

  1. Ebrashcacım ne güzel yazmışsın ,anneciğinin ellerinden öperim diyeceğim ama maşallah genç kız gibi 🙂 ne desem bilemedim , doğum günü kutlu olsun ,bütün dilekleri gerçek olsun.

Yorumlarınız benim için değerlidir ,okunası ve üzerinde düşünülesidir ;)